Jóval a búza betakarítása előtt, már a nyár legelején az a kulcskérdés a gazdák körében, milyen áron lehet majd eladni a termést. Sokan a minél nagyobb termésmennyiséget preferálják, pedig a hozam nem minden, kevesebb anyagi befektetéssel is realizálható ugyanakkora haszon - mondta előadásában Beke Béla, a szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. tudományos munkatársa Mezőfalván, az I. NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow rendezvényen.
2015-ben például 6,5 tonnás prémium minőséggel elérhető volt akár 357 ezer forintos hektáronkénti árbevétel is, amihez takarmányminőségű búzából 9 t/ha mennyiséget kellett produkálni. A piac ma is megfizeti a prémium búzát, amely rögtön aratás után eladható, így a tárolással sem kell bajlódni. Ez annak fényében különösen fontos szempont, hogy jelenleg 1 millió tonna átmenő készlet van az országban.
Az innováció számunkra azt jelenti, hogy új fajtákat adunk át köztermesztésre - emelte ki Beke Béla. A Gabonakutatónál a környezethez jól alkalmazkodó fajtákat kereszteznek, most például a szárazságtűrés egyre fontosabb tulajdonságnak számít. Mivel a termésbiztonság "zsebbe vágó" kérdés, ezért a betegség-ellenállóságra (fuzárium, sárgarozsda) is nemesítenek.
2016-ban rekordtermés született több kultúrában, így búzában is, bár a mostani 5,38 t/ha átlagterméshez hasonló eredményekre a magyar mezőgazdaság már a nyolcvanas években is képes volt - emlékeztetett Beke Béla. Szerinte a hazai portfólió alkalmas a minőségi búzatermesztésre, akár 7-8 t/ha átlaghozammal is. Nem mindegy ugyanakkor a beltartalom sem, mert 13-14 százalékos fehérjetartalom mellett már nemcsak a malomipar keresi a búzát, hanem takarmánynak is szívesen viszik, a keverőüzemek ugyanis sok szóját képesek kiváltani általa.