Az év eleje óta a feltörekvő piaci térségek között a mi térségünk devizái teljesítettek a legjobban a dollárral szemben (9-10 százalékos erősödés), a napokban 264 körül is járt a forint, ami 2,5 éves forintcsúcsot jelentett. Amennyiben Draghi beszéde hatására az euró valóban esne ma a dollárral szemben, annak hatása a dollár/forint kurzusra korántsem lenne egyértelmű (a forint az euróval szemben meglódulhat és ennek a kettőnek az eredőjeként alakul ki a dollár/forint árfolyam).
A forint május 31. óta a legnagyobb erősödést produkálta az euróval szemben, vagyis 4 százalékot. Most onnan látszik némi gyengülés, összhangban azzal, mint amit a zlotynál látunk.
Draghi beszéde a forint szempontjából is lényeges, mert ha valóban a tartósan lazán maradó EKB-politikát sugallja, akkor az "felbátoríthatja" a forintot és lehet, hogy át tudja törni lefelé az euróval szemben a 306 körüli támasz szintet (azaz tovább erősödhet a forint).
Kedden 1,1580-ig tudott erősödni az euró a szenvedő dollárral szemben, azóta viszont egy kis korrekcióval 1,15 közelébe került az árfolyam. Az 1,16-1,17 közötti zóna nagyon erős ellenállásnak tűnik, amelyen elsőre valószínűleg nem tud felfelé átmenni az euró, még ha ehhez muníciót is találna az EKB felőli üzenetekben a piac. Márpedig az az esélyesebb, hogy Draghi megpróbálja hűteni az eszközvásárlási program visszafogásával kapcsolatos várakozásokat, amelyek a június végi beszéde óta 3 százalékkal megugrasztották az eurót a dollárral szemben.
Címlapkép forrása: Sergio Garcia, EKB, AFP