Rendszeresen felülvizsgálja belső munkafolyamatait - így a vetőmag-minősítői tevékenységet is - a Nébih - indokolta az agrárszektor.hu-nak a most folyó belső vizsgálatot a hivatal. Az éves terv szerint végzett belső auditokkal a Nébih működési hatékonyságát kívánják javítani - tették hozzá.
Ágazati szakértők az agrárszektor.hu-nak úgy nyilatkoztak, hogy a szántóföldi vetőmagok minősítése és okmánykiadása jelentősen lassult az utóbbi időszakban. Ennek hátterében piaci információk szerint az áll, hogy a bürokráciacsökkentő kormányzati intézkedések nyomán a megyei kormányhivatalokban, illetve a Nébihnél csökkent a minősítéssel foglalkozó szakemberek száma, így az ügyintézési idő növekedett. A mai helyzet - elsősorban a takarmánykukoricánál - évi több tízmilliárd forintnyi exportot veszélyeztet, mert félő, hogy a nálunk is érdekelt nagy nemzetközi cégek más országokba viszik a vetőmagtermelést, ha a bizonytalanságot okozó hatósági ügyintézési idő nem csökken - állítják vetőmagpiaci szakértők.
A Nébih tapasztalatai szerint ugyanakkor az elmúlt egy-másfél évben átlagosan csak néhány nappal hosszabbodott az ügyintézési idő a megelőző évekhez képest, és a minősítő bizonyítványokat minden esetben a jogszabályi időkereten belül adták ki. A hosszabbodásban - tette hozzá az agrárszektor.hu-nak a hivatal - szerepet játszott, hogy 2014-2017 között fokozatosan, évi 10-11 százalékkal emelkedett az exportra szánt vetőmagtételek mintaszáma.
A vetőmagágazat "működési ritmusa" miatt minden évben - jellemzően október-decemberben - vannak olyan munkacsúcsok, amikor a betakarítás után az összes vetőmagüzem huszonnégy órában dolgozza fel a vetőmagtételeket és küldi minősítésre a mintákat - közölte a Nébih. Ez a hivatal szerint esetenként szintén a minősítési folyamat meghosszabbodásához vezethet.