Oltalom alatt álló földrajzi jelzést (OFJ) kaphat a "Balatoni hal". Az erre irányuló kérelmet a siófoki "Balatoni hal" Konzorcium nyújtotta be.
A kezdeményezés lényege, hogy a földrajzi árujelző bejegyzésével a "Balatoni hal" uniós oltalmat szerezne. A Földművelésügyi Minisztérium eredetvédelmi főosztálya a közelmúltban közleményben tette közzé az oltalomra irányuló kérelmet, amellyel szemben két hónapig írásbeli kifogást lehet benyújtani.
A "Balatoni hal" megkülönböztető elnevezés a Balatonban élő vagy a Balaton vízgyűjtőterületén szaporított és nevelt, élő, hűtött illetve fagyasztott formában kereskedelmi forgalomba hozott fogassüllőre és pontyra vonatkozna. A kérelem a "Balatoni hal" fogassüllőre és a "Balatoni hal" pontyra külön termékleírást tartalmaz. "Balatoni hal" néven étkezési célra csak 0,5 kilogrammnál nagyobb fogassüllőket, illetve 1,5 kilogrammnál nagyobb - optimálisan 1,5-3,0 kilogrammos élősúlyú - pontyokat lehetne forgalmazni.
A "Balatoni hal" termelési területe a Balaton vízgyűjtőjének meghatározott vízterületeire terjedne ki. A megnevezés az élőhal-előállításnál vonatkozna halastavakra és más vízterületekre is, mivel a Balatonban 2013. december 5. óta nincs nyíltvízi kereskedelmi célú halászat, hanem csak az ökológiai (szelektív) és a bemutató halászat engedélyezett.
A földrajzi árujelző uniós bejegyzése érdekében hasonló kérelmet nyújtott be a szilvásváradi Sáfrány Pisztrángtenyészet és Halfüstölde Bt. a "Szilvásváradi pisztrángra", a Magyar Szarvasgombász Szövetség a "Jászsági nyári szarvasgombára", illetve egy vállalkozó a "Homokháti őszibarack pálinkára". A kérelmekről szóló közlemények e kezdeményezéseknél is megjelentek, így itt is a kéthónapos "kifogásolási időszak" zajlik.