"Nem lesz akkora termés, mint tavaly volt. 2017-ben nálam 4 tonna fölötti átlaghozam volt, igaz nem túl nagy területen. Idén 3,5 tonna körüli eredményt várok 40 hektár átlagában" - hangzik el egy fiatal termelőtől Borsod megyében. Sóstófalván a siker kulcsa részben az őszi gyomirtás és az őszi-tavaszi regulátoros kezelés volt. Természetesen a bóros lombtrágyák is hozzájárultak az eredményhez. A borsodi gazda örömét fejezte ki, hogy volt elegendő csávázott vetőmag a piacon, így az őszi rovarölő szeres permetezések száma csökkent, tavasszal azonban háromszor is be kellett avatkozni, de ez nem jelent rendkívüli rovarnyomást.
Vannak azonban sikeres gazdaságok is, ahol intenzíven gondoskodnak a kultúráról, és eső híján is szép eredményt várnak. "Még most sem kaptunk csapadékot, pedig nagyon kellene, különösen a napraforgóra és a kukoricára. Ebbe a Bermuda-háromszögbe, ide, Kunszentmárton térségébe még az országos eső sem jut el. Tenyérnyi repedések vannak már a földben. A repce eddig szépen tartotta magát, az én állományom gyönyörű, 175 centi magas vagyok, de nem látszom ki belőle. Úgy becsülöm, 4 tonnás is lehet az idei termés a 105 hektár átlagában. Csak egyszer regulátorozok, de sok tápanyagot kap a növény, 800 kiló műtrágyát is kiszórok a repcére. A rovarhelyzet teljesen átlagos volt idén, ami nálam négy kezelést jelentett tavasszal" - meséli elégedetten egy Bács-Kiskun megyei gazdaság vezetője.
Somogy megyében is azt állítja egy gazdálkodó, hogy Berzence környékét is elkerülték az utóbbi hét esőzései. A legfájóbb nyomot azonban az április hagyta az állományon: egy tonnát elvitt a termésből, így most 2,5 tonnás hozamok várhatók a tavalyi 3,5 tonna után. Fejér megyében meglesz a 3,5 tonnás eredmény. A magyaralmási termelő úgy látja, ez a tavalyinál tíz százalékkal több kiadott tápanyagnak is köszönhető. "Az őszi regulátorozás rendben megvolt, a tavaszival kicsit megcsúsztunk, mert szívünk szerint az első rovarölőzéshez igazítottuk volna. A hideg kezdeti időjárást azonban hirtelen hőség követte, így végül mindennel megcsúsztunk. Bár tartottunk tőle, hogy sok lesz a repcekárosító, végül teljesen normális évjáratot fogtunk ki. Az eső az utolsó pillanatban jött meg a becők telítődéséhez" - összegez a gazda.
Az áprilisi esőhiány még Győr-Moson-Sopronra is jellemző volt. Nagylózson mégis elsőként a vadakra panaszkodik a gazda: "A terület eleve nagyvadas, 40 százalékára kijár az őz, a szarvas és a vaddisznó. 164 szarvast fotóztam le együtt legelészve a táblákban. Legfeljebb 2,8 tonnának becsülöm az idei átlaghozamot az elvetett 135 hektáron."