Washington az import acélárura 25 százalékos, az import alumínium-termékekre 10 százalékos védővámot vetett ki. Egyes országok - mint Kína - már március 24-től szembesülhettek a döntés következményeivel, míg mások - mint az Európai Unió, Argentína, Ausztrália, Brazília, Dél-Korea, Kanada és Mexikó - csak június elsejétől. Argentína, Ausztrália, Brazília és Dél-Korea időközben kapott egy gesztusértékű vámmentes kvótát az említett fémipari termékekre.
Az Egyesült Államok barátságtalan lépésére az érintett felek azonnal azonos mértékű acél- és aluminiumvámokat helyeztek kilátásba, vagy megneveztek egy terméklistát, ami az USA-ból érkező árukra irányzott elő akkora vámot, ami az exportérték-kiesésüket kompenzálta. A leghangosabb Kína és az USA szócsatája volt: kölcsönösen 50 millió dolláros értéket képviselő terméklistákkal fenyegették egymást. Végül megállapodtak abban, hogy nem indul közöttük vámháború, és Peking hajlandó intézkedéseket hozni annak érdekében, hogy csökkenjen az Egyesült Államok külkereskedelmi mérlegének hiánya Kínával szemben.MTI Fotó: H. Szabó Sándor Mexikó viszont úgy döntött, hogy június 1-jétől 20 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokból importált sertéshúsra, az EU pedig július elsejével indítja el a vámháborút. A tervezett európai terméklistán 2,8 milliárd euró értékű áru szerepel. Mexikó tavaly közel 650 ezer tonna sertéscombot és -lapockát importált az Egyesült Államokból, a teljes sertéshúsimport pedig mintegy 840 ezer tonnát tett ki. A sertéshús-behozatal évi 1 milliárd dollárra rúgott, ennek
90 százaléka az Egyesült Államokból származott - sorolta a Világgazdaság. A mexikói piac kiesése súlyos problémát okozhat az amerikai sertéstenyésztőknek, mivel tavaly ide irányult a teljes amerikai sertéshúsexport majdnem negyede. Mexikó most más kereskedelmi partnerek után néz: elsősorban Kanada és az Európai Unió profitálhat a helyzetből. A dél-amerikai ország azonban nem jön ki jól a helyzetből: az európai sertéshús drágább lesz számukra, mintha USA-ból importálnának.