Az áruházláncok lehetőség szerint ne rendeljenek import görögdinnyét a június végén piacra jutó magyar termékre - fogalmazott tájékoztatóján Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. A köztestület szerint az elmúlt évek promóciós tevékenysége révén nőtt a hazai éves fogyasztás, és eléri a fejenkénti 13-15 kilogrammot, míg például tíz éve 8-9 kilogramm körül alakult. A NAK az ágazat fejlesztése érdekében most együttműködési megállapodást kötött a Magyar Dinnyetermelők Egyesületével.
A statisztikák szerint Európa negyedik legnagyobb görögdinnye-termőterülete található Magyarországon. Az ágazat teljesítménye az elmúlt 15-20 évben csökkent, de az utóbbi két-három évben 5 ezer hektár körül stabilizálódott. Így idén a görögdinnye termőterülete a 2017-es évivel szinte azonos, mintegy 4800 hektár lesz.
Jelentős változás Békés megyében figyelhető meg, ahol 2018-ra 5-10 százalékkal csökkent a termőterület, főként a hazai termékeket sújtó tavalyi árcsökkenés miatt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében viszont 10-15 százalékkal, 1900 hektárra nőtt a termőterület.
A 192 ezer tonnás várható idei görögdinnyetermés mintegy 5 százalékkal kevesebb a 2017-esnél. Ennek 40 százalékát exportálják a hazai termelők. Jelentős felvevőpiacnak számítanak a környező országok, illetve Németország és a Baltikum.