Idén decemberben véget ér a fordított adózás

agrarszektor.hu
12 évvel ezelőtt a hulladékiparban, majd 10 éve az építőiparban indult el elsőként a fordított adózás. A nehezen azonosítható anyagok fiktív mozgatása azonban nemcsak ezekben a szektorokban volt jellemző, hanem a terménykereskedelemben is. Ezért 2012 júliusában a mezőgazdaságban is bevezették a fordított áfát. Hatására az adócsalások látványosan visszaszorultak. A sajátos adófizetési rendszer azonban idén decemberben lejár.

A fordított adózás alá eső termény eladásakor a számlát áfa nélkül állítja ki a gazdálkodó. A kereskedőnek így a beszerzései után nem kell forgalmi adót fizetnie, így azt visszaigényelni sem tudja. Ezzel értelmét veszíti az ilyen ügyleteket érintő fiktív számlák kiállítása is, amire a 27 százalékos adómérték igencsak nagy vonzerőt gyakorolt. A 2013/43/EU irányelv 2018. december 31-éig tette lehetővé a tagállamok számára, hogy a gabonafélék és olajos magvak vonatkozásában fordított adózást alkalmazzanak.

Hosszabbításra nem sok esély van, de időközben a tagállamokban alkalmazott áfakulcsok is sokat csökkentek.

Magyarország is évek óta bővíti az 5 százalékos áfakörbe tartozó termékek listáját, idén a hal került fel rá, jövőre pedig a  zöldségek és gyümölcsök lehetnek soron. Ekkora adómérték már nem vonzó a csalók számára. Mivel a jövő évi költségvetést most tervezik, ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azt javasolja a kormánynak, hogy amennyiben nem lehetséges a fordított áfa alkalmazása, akkor a jelenleg érintett, valamint az ehhez közvetlenül kapcsolódó termékek áfájának mértéke csökkenjen 5 százalékra. A 2019-es központi költségvetés véglegesítése ennek figyelembe vételével történjen meg. Az elmúlt években elért piactisztulást csak így lehet megőrizni.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?