A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazmás betegség 2013-ben jelent meg először Magyarországon, Zala megyében. A fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet, a beteg növények száma évente megtízszereződhet. A betegséget csak meglőzni lehet, méghozzá fő vektora, az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) irtásával. Ehhez a termelők állami támogatást is kapnak, melynek mértéke a növényvédőszer vételárának 75 százaléka, illetve a gépi bérmunka-szolgáltatás ellenértékének 75 százaléka, de szőlőültetvény-hektáronként legfeljebb 12 000 forint.
A Nébih szakmai irányításával idén is folyamatos felderítést végeznek az aranyszínű sárgaság (Flavescence dorée) jelenlétének felmérésére. A betegség szőlőből történő laboratóriumi kimutatására a késő nyári-őszi időszak a legmegfelelőbb, mert ilyenkor a legnagyobb a kórokozó koncentrációja a levelekben. Az idei vizsgálatok eredményeként a Nébih referencia-laboratóriuma Zala megyei és a Pécsi borvidékről begyűjtött levélmintákból mutatott ki fertőzést. Az újabb beteg tőkék a korábbi években azonosított fertőzött területek pufferzónájában találhatók.
A Nébih számít a szőlőtermesztők tudatos és aktív közreműködésére a tünetek megjelenésének folyamatos figyelésében, hatósági bejelentésében, a kabócák elleni növényvédő szeres védekezésben és az elhanyagolt ültetvények felszámolásában.
(Forrás: Nébih)