Sokkal több volt a veszélyes zivatar, de csökkent a jégkár

agrarszektor.hu
Hetven százalékkal kisebb területre jelentettek be idén jégkárokat a gazdálkodók a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) adatai szerint. A kárcsökkenésben az játszott szerepet, hogy működésbe lépett az országos jégkármérséklő-rendszer. A NAK a védekezési hálózatot jövőre április 15-től helyezi üzembe.

Összesen 22,5 ezer hektárra jelentettek be idén jégkárokat a gazdálkodók, és ez 70 százalékkal kisebb terület a tavalyinál, illetve csaknem 50 százalékkal elmarad az elmúlt öt év átlagától is - közölte sajtótájékoztatóján Győrffy Balázs, a NAK elnöke. A jégkár aránya a bejelentett összes mezőgazdasági káron belül 13 százalék volt, míg tavaly ez az érték elérte a 37 százalékot, az elmúlt 5 év átlagához viszonyítva pedig kevesebb, mint a felére csökkent.

MTI-fotó: Czeglédi Zsolt

A NAK üzemeltetésében lévő, 1,8 milliárd forintos pályázatos vidékfejlesztési forrásból kiépült országos jégkármérséklő-rendszert idén május elsején helyezték üzembe. Az új hálózatba összesen 986 talajgenerátort vontak be, amelyek közül 222 automatikusan működik. A talajgenerátorokat szeptember végéig átlagosan 87-szer kapcsolták be, és országos átlagban 479 órán keresztül üzemeltek. A köztestület úgy becsüli, hogy a megelőzött károk nagysága több milliárd forintra tehető.

A kimutatások szerint az idei tavasz vége és nyár eleje az elmúlt harminc év legzivatarosabb időszaka volt - húzta alá Győrffy Balázs. A villámlások száma májustól szeptemberig a tavalyi, extrém évhez képest is 4 százalékkal nőtt, és átlépte a 2,9 milliót. Ez majdnem kétszerese volt az elmúlt négy év átlagának. Ennek meteorológiai magyarázata, hogy a frontok távol maradtak Magyarország térségétől, és jelentősen nőtt a száma a lokálisan, rövid idő alatt kialakuló, nagy mennyiségű csapadékot okozó zivataroknak.

Egy átlagos májusi hónapban 5-7 napon mutatkozik zivatartevékenység, de idén ez 27 nap volt, és júniusra és júliusra is hasonlóan szélsőséges időjárás volt jellemző 26-26 zivataros nappal. A NAK a zivatarok miatt a hatóanyagként használt ezüst-jodidból a tervezett 280 ezer liter helyett 390 ezer litert vásárolt. A működtetési költségek 1,5 milliárd forintot tettek ki, amelyeket a kamara a kárenyhítési alapból finanszírozott.

A védekezés ellenére az ország néhány pontján idén is hullott jégeső, mivel nincs olyan technológia, amellyel ez az időjárási jelenség teljes mértékben kiküszöbölhető - hangsúlyozta az elnök. A NAK az idei időjárásból kiindulva úgy döntött, hogy a védekezési szezon jövő évi kezdetét május 1-jéről április 15-re előrehozza, mivel a várakozások szerint már április második felében is számítani lehet heves, akár jégesővel kísért zivatarokra.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?