A gazdálkodók, vállalkozások sikeres működésének alapja a kölcsönös együttműködés, az érdekek és az értékek egyensúlyának szem előtt tartásával. A gazdaság nem működhet megfelelő etikai normák hiányában, hiszen a jog nem tud minden etikai kérdést a saját szabályrendszerébe illeszteni. A NAK fontos célkitűzése - jelen veszélyhelyzetben is -, hogy aktívan közreműködjön a rendezett piaci viszonyok fenntartásában, és tevékenységével segítse a tisztességes piaci szereplőket.
Az agrárgazdaság területén működő, különböző gazdasági súllyal rendelkező vállalkozások közötti érdekérvényesítési egyensúly kialakítása, fenntartása szintén a kamara egyik fontos célkitűzése. Ezen célok elérése érdekében hozta létre a NAK a megyei és az országos etikai bizottsági rendszerét. A bizottságok feladata, hogy a kamara tagjai között - az Üzleti Etikai Szabályzatban megfogalmazott - etikai normákkal ellentétes magatartások felmerülése esetén közvetítsen, megpróbálja összhangba hozni a piaci szereplők álláspontjait.
A kamara mintegy 400 ezer tagja - mezőgazdaságban, élelmiszer-előállításban, -feldolgozásban, -nagykereskedelemben tevékenykedők - az általuk etikátlannak vélt magatartások illetve vitás kérdéseik rendezésében is kereshetik a kamara etikai bizottságát.
A köztestület tagjainak több lehetősége is van, a legfontosabb eljárás az Üzleti Etikai Szabályzatban foglaltak megsértése miatti etikai eljárás. A jószolgálati eljárással a vitával érintett kamarai tagok közt fennálló vitás kérdések egyezség útján történő rendezését lehet elérni. A NAK felhívja tagjai figyelmét, hogy amennyiben etikátlannak vélt magatartást tapasztalnak, keressék a köztestület szakmailag felkészült országos etikai bizottságát (orszagosetikaibizottsag@nak.hu), vagy közvetlenül a NAK megyei szervezetét.
Címlapkép: shutterstock