Az elmúlt években rendszerint a belvízről, a nehezen járható, művelhetetlenül sáros földekről szólt a tavasz a Tisza-tó és a Nagykunság térségében. Számos bosszúságot okozott, hogy a gazdák nem tudták időben elkezdeni a talajmunkákat, a belvíz pedig tönkretette az őszi vetést. Most azonban teljesen új helyzet állt elő. Már a téli hónapok is feltűnően csapadékszegények voltak, de a gazdák bíztak a kedvező tavaszi folytatásban. Ez a jelenség azonban tavasszal sem ért véget, porzik a föld, és van, ahol az őszi vetés ki sem kel, ahol pedig mégis, ott komoly problémák vannak a minőséggel.
A problémát tovább fokozza, hogy már ősszel is aszállyal küzdöttek az agráriumban, szeptember környékén ugyanis alig kapott csapadékot a gabona és a repce. Március utolsó napjaiban igazán mérhető csapadék még nem volt, kizárólag a hol erős, hol gyenge szél figyelhető meg a Tisza-tó környékén.
A legtöbb helyen a héten elindulnak a munkák, Tiszaroff körül például elkezdődik a napraforgó vetése, a körülmények azonban távolról sem ideálisak. A hírportál által megkérdezett gazdák többsége attól tart, hogy az őszi vetés esetében az időjárás kedvezőtlen hatással lesz a terményátlagra. Ezt előre nem lehet megbecsülni, de rövid időn belül jelentős csapadékra van szükség, hogy helyreálljon a természet rendje - állítják egyöntetűen. Rosszul indult a tavasz Tiszaderzs környékén is, habár az őszi repce jól néz ki, de a búza foltos és gyenge, és nem akar kikelni.
A gazdák tapasztalatait a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság februári adatai is alátámasztják. A térség csapadékviszonyait vizsgáló jelentésük szerint például februárban mindössze a sokéves havi átlag negyedének megfelelő csapadék hullott idén.