A Földművelésügyi Minisztérium adatai szerint 2013-ban a horgászok 4270 tonna halat, míg a halászok csak fele ennyit, bő 2100 tonnát fogtak ki. 2014-ben a horgászok már több mint 7000 tonna, míg rekreációs, ökológiai és kereskedelmi célú halászattal együtt is csak 460 tonna hal került a hálókba, varsákba. A természetes vízi halászat tiltása előtti évben, 2015-ben a horgászok étvágya tovább nőtt, a kifogott hal mennyisége 10.000 tonnára ugrott, míg halászati eszközökkel csupán 102 tonna halat sikerült zsákmányolni - sorolja az adatokat a cikk szezője, Segesvári Csaba, aki szerint a számok alapján a törvény indoklatlanul szigorú volt a halászokkal szemben.
A döntés mégis megszületett, a halászok egyik napról a másikra munka és megélhetés nélkül maradtak. A dolog akkoriban felzúdulást keltett, az agrárszektor.hu így írt róla:
A halászok végül kártalanítást kértek, legalább az értéktelenné vált eszközeikért, vagyis családonként 1-2 milliót. “Nem negligáljuk ezt a kérdést, nem vesszük félvállról. 245 halász sorsa is fontos. Általában, ha egy kormány döntést hoz, akkor annak a következményeiért helyt kell állnia" - mondta az akkori miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János 2016 októberében a 65. kormányinfón. Kártalanítási ügyben a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) lenne az illetékes, ahol a szerző megkeresésére nem adtak választ.
Az agrárszektor.hu is megpróbálta elérni dr. Szűcs Lajost, a MOHOSZ elnökét, országgyűlési képviselőt, aki az új halgazdálkodási törvény formálásában tevékeny részt vállalt. Sajnos a fellelhető telefonszámok egyikén sem sikerült kapcsolatba lépnünk, ezért a honlapjukra támaszkodunk: "2017. január 01-től (2030-ig - agrárszektor.hu) már elmondható lesz, hogy a MOHOSZ, annak tagszervezetei, speciális jogállású tagjai, illetve a tagszervezetek tagegyesületei
ahol a szervezett horgászok több
mint 120.000 hektár vízterületen hódolhatnak szenvedélyüknek." 2019-től a MOHOSZ már közfeladat-ellátó szervezetként működik, és ők végzik a természetes vizek horgászati célú kezelésének nagy részét. A horgászlobbi, Szűcs Lajos tavaly szeptemberi nyilatkozata szerint, immár 460 ezer embert képvisel. Ismét a MOHOSZ honlapját idézzük:
Velük szemben a halászok - akiktől félteni kellett a természetes vízi halállományt - ma már csak 220 körüli számban képviselik a szakmát. Jobbára öregek, az elmúlt háron évben mintegy két tucatnyian búcsúztak el a földi léttől. Hamarosan a többiek sem várják már a kártalanítást.