Így tarthatja távol a vadakat az otthonától: sokkal egyszerűbb, mint gondolná

agrarszektor.hu
A vadbetörések elleni védelem érdekében kerítést épített Óbuda-Békásmegyer Csúcshegynek nevezett kerületrészén a Pilisi Parkerdő Zrt. Budapesti Erdészete. Az elhanyagolt területek rendben tartásával, a zöld hulladék megfelelő kezelésével a lakosság is tehet a vadbetörések megelőzéséért, de a vadkárok megelőzésére az egyedüli hatékony módszer a megfelelő kerítés.

Az Agrárminisztérium a települések zártkerti földrészleteinek mezőgazdasági hasznosításának segítésére és az infrastrukturális háttér megteremtésére kiírt pályázatán 9,5 millió forint támogatási összeget nyert el Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata, amelyet komplex vadvédelmi beruházás megvalósítására fordított. A Pilisi Parkerdő Zrt. Budapesti Erdészete a napokban fejezte be a munkát. Csúcshegyen, ahol a III. kerület más hegyvidéki részeihez hasonlóan sok a lakott területre törő és ott megtelepedő vad.

A vadak jelenlétével járó konfliktusok számának csökkentéséhez és a problémák megelőzésének egyedüli hatékony módszere megfelelő kerítés építése.

A kiépült kerítés, amely csökkenti a területre jellemző vadfajok behatolási és megtelepedési lehetőségeit, az esetleges állatbetegségek behurcolását, a bértelkek területére betörő vadak okozta károkat, valamint egy külső védvonal képében segítséget nyújt az újonnan beépített lakóövezetek számára a vadbetörésekkel szemben - írja közleményében a Pilisi Parkerdő Zrt.


A széles élőhelyhasználati és táplálkozási spektrummal rendelkező generalista vadfajok - mint a vaddisznó, az őz, a róka, a nyest és a borz - már hozzászoktak az ember közelségéhez, ezért az erdőterülettel határos lakott területeken, illetve a városba mélyen behúzódó, elhanyagolt zöld területen, telkeken is előfordulnak. Az erdőhatár közelében élő lakosság sokat tehet a probléma kezelésének érdekében megfelelő, vadnak ellenálló, a területen élő vadfaj behatolásával szemben biztonságot nyújtó kerítések kiépíttetésével, az elhanyagolt telkeken lévő bozótosok felszámolásával, a külterületi területek növényzetének lekaszálásával, a növényápolási feladatok elvégzésével.

Kiemelten fontos, hogy a nagyvadakat ideiglenes vagy állandó etetési tevékenységgel senki ne szoktassa a település területére. Hasonlóan fontos, hogy a kerti zöldhulladékot megfelelően kezeljük, ne az erdőbe vagy felhagyott területekre vigyük, hiszen az így deponált hulladékok alatt megjelenő rovarok, csigák, giliszták a vaddisznó, a borz vagy éppen a róka számára kiváló táplálékot szolgáltatnak.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?