Áder János és Lovász László, az MTA elnöke május végén megnyitották és átadták az Agroverzumot Matronvásáron. Az Agroverzum az MTA első tudománykommunikációs intézménye egy csaknem tízmilliárd forintos agrártudományos projekt része - írta a Magro.hu.
- fogalmazott a köztársasági elnök az átadón.
Egy évvel ezelőtthöz képet a projekt csak kicsit változott: akkor még azt írtuk, hogy az Agroverzum elsősorban iskolásoknak szóló látogatóközpont lesz, ahol az érdeklődők megismerhetik a mezőgazdasági termelés különböző területeit. A látogatóközpontnak az is célja, hogy a tudomány területére csábítsa a fiatalokat. Az Agroverzum az MTA első tudománykommunikációs intézménye egy csaknem tízmilliárd forintos agrártudományos projekt része. Az intézmény ugyanakkor turisztikai attrakció is egyben, hiszen egy jelentős vonzerejű kulturális és természeti örökségi környezetben, a Brunszvik-kastély parkjában valósult meg. Egyszerre teljesít természeti, tudományos és kulturális értékközvetítést.
Mind Áder János, mind az MTA elnöke, Lovász László a klímaváltozással és az agrárinnovációval foglalkozott a megnyitó beszédében. Áder kiemelte, hogy Martonvásáron a kutatóknak 15-20 évre előre kell gondolkodniuk, hiszen “a most felmerült igényekre nem holnap", hanem előrelátó, komoly tudást felhalmozó munkával sok év múlva adnak megalapozott válaszokat. A kutatások szerint a klímaváltozás szempontjából a Kárpát-medence sérülékenysége igen nagy, vagyis sokkal erősebben, hamarabb és nagyobb mértékben lesz érezhető, mint máshol. Lovász László, az MTA elnöke kiemelte, hogy az éghajlat-változással és a környezetszennyezés súlyos következményeivel csak tudományos eredményekre alapozva van esély megküzdeni. Ezért indították el a kormány támogatásával az agrárinnovációs centrum kialakítását, valamint az agrárturisztikai fejlesztéseket, mert csak így tudnak válaszokat adni a globális kihívásokra.