Az Európai Bizottság csütörtökön 2020. június 23-ig meghosszabbította a gazdasági szankciókat Oroszország ellen. Az EU a Krím félsziget 2014-ben történt orosz elcsatolása és a délkelet-ukrajnai beavatkozás miatt vezette be a gazdasági nyomásgyakorlás ezen formáját. A nyomásgykaorlásról az EB évente dönt. Hétfőn aláírt rendeletében azonban Vlagyimir Putyin jövő év végig hosszabbította meg az Oroszországot szankciókkal sújtó országokra, többek között az EU-ra vonatkozó élelmiszer-behozatali embargót.
Az orosz szankciók ugyanakkor megengedik a korlátozás által sújtott termékek leplombált tranzitját, ennek nyomon követését a GLONASS orosz műholdas navigációs rendszerrel végzik el. A rendelet lehetővé teszi, hogy a szankciók alá eső cikkeket magánszemélyek személyes fogyasztásra behozzák.
Múlt heti televíziós fórumán Putyin szakértői számításokra hivatkozva azt állította, hogy amíg Oroszország mintegy 50 milliárd dollárt veszített a korlátozásokon, addig az EU 240, az Egyesült Államok 17, Japán pedig 27 milliárd dollárt veszített. Az orosz vezető szerint a gazdasági büntetőintézkedések hatására az orosz gazdaság több szektorát sikerült mobilizálni, az agrárexport például elérte a 25,7 milliárd dollárt. Az orosz elnök ebből azt a következtetést vonta le, hogy Oroszországnak a szankciók eltöröltetése érdekében nincs értelme feladnia érdekeit.