Nem érdemes legragadni a megszokott dísznövényekről, amikor a kertet vagy a balkont szeretnénk színesebbé tenni, legyünk kreatívak. Több olyan évelő van, amely mára már elfeledett lett, méltatlanul, hiszen a termesztésük pofonegyszerű. Összegyűjtöttünk hat olyan dísznövényt, amelyek eddig háttérbe szorultak, most azonban itt az ideje, hogy újra a kertek díszei legyenek - írja a Better Homes&Gardens.
Mályvafélék
A mályvafélék egyszerűen gondozható évelő növények, általában 60-120 centiméter magasak, és nyár közepétől egészen kora őszig díszitik a kertünket. Viszonylag gyorsan növekednek, és inkább azokat a helyeket részesítik előnyben, ahol egész nap éri őket a fény, ugyanakkor a részleges árnyékot is jól viselik. Szinte bármilyen talajtípuson elélnek, de gyakran szétszórják magjaikat, így szinten bármikor újra növekedhetnek. Ez azt jelenti, hogy érdemes vigyázni velük, mert elég könnyen inváziós fajjá válhatnak a kertünkben.
Bőrlevél (Bergenia)
A bőrlevél egy nagyon hasznos talajtakaró növény, mivel jól tűri az árnyékos helyeket. Vastag, sötétzöld, szív alakú levelei és élénk rózsaszínű tavaszi virágai nagyon jól mutatnak a magas fák vagy sűrű cserjék alatt. Ha ez nem lenne elég a bőrlevelet nem károsítják a nyulak, a szarvas, az aszály és a betegségek sem.
Salamon pecsétje
Ez az az évelő, amely árnyékban is szépen és sűrűn virágzik, de a kert sötétebb sarkait is felvidítja. Általában 60-90 centiméter magasra nő, zöld vagy tarka lombozatú, apró, fehér, harang alakú virágai pedig április-májusban fejlődnek ki. A tápanyagban gazdag, enyhén nedves talajokat részesíti előnyben, és föld alatti gyökereivel szép lassan az egész kertet a magáévá teszi.
Évelő muskátli
Ezek a dísznövények ritkán nőnek 60 centiméternél magasabbra. Az évelő muskátli sokféle színben kapható, fehér, rózsaszín, kék, levendula, lila, piros, de kétszínű fajták is léteznek. Nagyon strapabírók, és az egész napos napsütést, valamint a félárnyékot is jól viselik. Az első virágzás után egyes növények könnyen elszaporodhatnak, ilyenkor csak annyit kell tennünk, hogy visszavágjuk őket annak érdekében, hogy ne a szárnövekedés, hanem a virágnövekedés kerüljön a középpontba.
Veronika
Az biztos, hogy nem a veronika az első növény, amelyet a kertbe lépve észreveszünk, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy a növények fiatalkorukban nem néznek ki túl mutatósan. A veronika azonban az egyik legegyszerűbben termeszthető évelő növény, ráadásul erős kék, lila, piros vagy fehér virágaival egész nyáron díszítik a kertünket. Ha a virágok halványabb színt öltenek, akkor vágjuk le őket.
Gyöngyvirág
Nem meglepő, hogy a gyöngyvirág is helyet kapott a felsorolásban. Az alacsony növény gyorsan belakja a kert árnyékosabb részeit, pláne ha tápanyagban gazdag talajról van szó. A növény halványzöld levelei kora tavasszal bukkannak fel, néhány hét múlva pedig a rövid, kecses virágszárak követik őket. Érdemes a gyöngyvirágot talajtakaróként használni a kertben, arról azonban ne feledkezzünk meg, hogy a virágok mérgező bogyókat növesztenek, így a gyerekeket és a háziállatokat tartsuk távol tőle.