Az Euler Hermes egész Európát tekintve 1/3 arányban agrár kötődésű ügyfélkörrel bír, aminek éppen az az oka, hogy számos, rajta kívül álló okból kerülhet bajba egy mezőgazdasági kibocsátó - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2019 konferencián. Vannak ugyanakkor olyan ciklusok az életében, amelyek kockázati szerepe előre jósolható. Az egyik ilyen az uniós pénzügyi ciklus, amely 7 évenként elárasztja majd elapasztja az országba ömlő pénzügyi forrásokat, hiszen az uniós források 40 százaléka az agráriumban koncentrálódik.
- mondta Bujdosó Tünde, a hitelbiztosító kockázatkezelési igazgatója. A szektorra erőteljes hatással van a világpolitika is, gondoljunk a vámháborúra az USA és Kína között, de akár egyetlen nagy világpiaci fogyasztó megváltozott viselkedésének is, és itt újra Pekingre érdemes tekinteni. Ez a kockázati tényező rosszul becsülhető. Ehhez képest könnyebben megjósolható egy világméretű állategészségügyi járvány piaci hatása, erre példa a 2016-os madárinfluenza. Egy járvány végigsöprését átmeneti áremelkedés kíséri, amit azonnal a termelés megszaladása és árzuhanás követ - ez egy biztosan bekövetkező ciklikusságot eredményez az agráriumban.
Viszonylag jól kalkulálható kockázat az is, ami generációváltási és ezzel együtt a technológiaváltási nehézségekből adódik az ágazatban. Az éghajlati kockázatok is a becsülhető kategóriába tartoznak, de számolnak a munkaerőhiány jelentette kockázattal is. "Sok a kockázat, mégis egyik kedvenc szektorunk az agrárium. A rá leselkedő veszélyek ellenére kifejezetten válságállónak bizonyult, és a bedőlési aránya mindössze 0,4 százalék. Az általunk vizsgált 18 szektorból ez a második legkevésbé kockázatos terület" - emelte ki a szakember előadásában.
Feltehető a kérdés, hogy akkor miért volna szüksége hitelbiztosításra? Klasszikus esetben erre akkor van szükség, hogy ha a vevő nem fizet, akkor a biztosító kárpótolja a szállítót. Az agráriumban számos sajátos kapcsolat van, például az integrátor és termelő viszonylatában mindketten lehetnek vevők és szállítók is (jellemzően az integrátor nyújtotta előleget biztosítják), de szükség van alacsony adminisztrációs teherrel járó termékekre, valamint szükség lehet egyedi árazási lehetőségekre is, például politikai kockázat esetére. Magyarország egyébként az A-tól D-ig terjedő kockázati skálán a B2-es besorolást kapta, ami nagyon előkelő helyezés.
A Portfolio Agrárszektor 2019 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
- Megszólaltak a hazai takarmánypiac legnagyobbjai: így látják a magyar állattenyésztés jövőjét
- Vallottak a szakemberek: a szerkivonás nagy erőfeszítésre sarkallja őket
- Állati egy év volt! - Hogyan tovább a húspiaci zűrzavarból?
- Sürgősen fel kell pörgetni a hazai gabonatermesztést: bajban lesz, aki nem változtat
- Választ adtak a legégetőbb kérdésre a magyar szakemberek: méhek vagy növényvédelem?
- Mi gyorsabb: a klímaváltozás vagy az agrárinnováció? - Így reagálnak az inputanyaggyártók
- Mindent eldöntő kihívás előtt a magyar családi gazdaságok: ezen múlik a jövőjük
- Bukások és szárnyalások: így zárja az évet a magyar állattenyésztés
- Így kell jól autóparkot fejleszteni: nem mindig az ár a legfontosabb
- Ezek a gyümölcsök az év legnagyobb vesztesei: nem kímélte az időjárás a magyar gazdákat
- Ezek a legújabb gabonapiaci kihívások! - Az alkalmazkodás lehetőségei Magyarországon
- Így veszik fel a harcot a munkaerőhiánnyal az agrárium nagyágyúi
- Nagy port kavart az új, magyar szupervédjegy: mutatjuk, mit gondolnak róla a szakértők