Ausztráliai tüzek: a szakember szerint a java még hátra van

Ausztráliai tüzek: a szakember szerint a java még hátra van

MTI
A pénteki heves széllökések és a rendkívüli hőség után szombaton valamelyest javulhatnak a körülmények a bozóttüzek oltásához Ausztrália délkeleti részén azzal, hűvösebb időjárás közeledik, vélekedtek a helyi hatóságok. Kröel-Dulay György, Magyar Tudományos Akadémia (MTA) ökológusa szerint azonban ez csak átmeneti könnyebbség, januárban és februárban tovább súlyosbodhat az ausztrál tűzvész.

Az ausztrál tűzoltóknak péntek éjszaka még kemény küzdelmet kellett vívniuk a lángokkal a szabálytalan időközökben felerősödő széllökések közepette. Új-Dél-Wales és Victoria állam határán három nagyobb tűz egyesült, amellyel a lángok ölelte terület nagysága elérte a hatszázezer hektárt (hatezer négyzetkilométert). A két államban helyenként óránkénti 90 kilométeres sebességű széllökések tomboltak, a hőmérséklet elérte a 44 Celsius-fokot. Nincs kilátás nagyobb esőre ezen a területen, ezért a lángok várhatóan még hetekig pusztítanak majd.

Victoria államban Wodonga város közelében a hatóságok elrendelték az emberek kimenekítését. Shane Fitzsimmons, a helyi tűzoltóság parancsnoka azt mondta, hogy többen megsérültek, de az első jelentések szerint lakóépületek nem vesztek oda a tűzben. A tűzoltóparancsnok hozzátette, a jövő héten várható hűvösebb időjárástól azt várják, hogy javítani fog a jelenlegi, rendkívüli rossz körülményeken.

Kép forrása: Getty Images

Ezzel az optimizmussal megy szembe Kröel-Dulay György, aki az M1 televízióban elmondta, hogy mivel hagyományosan az év első két hónapjában szoktak lángra kapni a bozótosok Ausztráliában, ezért számítani kell arra, hogy tovább romlik a helyzet. Az ökológus hozzátette azt is, hogy ez a mostani tűzvész annyiban más, mint a korábbiak, hogy, mivel az elmúlt három évben rendkívül kevés volt a csapadék, az eddig nedves erdők is kiszáradtak és lángra kaphattak. Az ausztrál jelentések szerint 2019 volt a legmelegebb és a legszárazabb év az ország történetében, ami azt jelzi, hogy a globális felmelegedés hatására változik a klíma, mondta az Ökológiai Kutatóközpont munkatársa.

Szombaton még 140 tüzet tartottak nyilván Új-Dél-Walesben, de ezek egyike sem éri el a válságra figyelmeztető mértéket. Victoria államban is csak egy helyen rendeltek el ilyen mértékű veszélyre figyelmeztető készültséget. Az országban szeptember óta tomboló bozóttüzek mintegy kétezer otthont pusztítottak el, hatalmas kár keletkezett az élővilágban, akár egymilliárd állat is elpusztulhatott, és sűrű füst borította be a nagyvárosokat. Morrison miniszterelnököt éles bírálatok érik, mert egyrészt a tűzvész közepén elutazott Hawaiira nyaralni, másrészt kritikusai szerint kormánya tagadja, hogy a klímaváltozás mekkora szerepet játszik a kialakult helyzetben.

 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?