Apáti Ferenc kiemelte, hogy az első hidegbetörés legfőképpen a kajszibarackban és őszibarackban okozott károkat, míg az április első napjaiban tapasztalt mínuszok már mindegyik gyümölcsfaj esetében jelentős virágkárokat eredményeztek. A legnagyobb mértékben a korai fajták sérültek.
A virág- és rügykárok felmérése folyamatban van. A jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy a kármérték nagyon változó nemcsak gyümölcsfajonként, hanem azon belül fajtánként, termesztőkörzetenként, emellett még olyan lokális tényezők is befolyásolják, mint a terepviszonyok vagy a talajadottságok, tette hozzá Apáti Ferenc.
Az alelnök ismertette, hogy a kajszibarackban a legnagyobb a virágokat és a gyümölcskezdeményeket ért károsodás mértéke, körzetenként eltérően 70-100%-os virágkárral számolnak. Jelentős virágkár sújtotta még az őszibarackot, továbbá 50% feletti a virág- és rügykár a cseresznye és a körte esetében is. Nem kímélte a hideg a diót, a meggyet, a szilvát és az almát sem. Ezeknél a fajoknál ugyan mérsékeltebb a károsodás, általában 20-50% közé tehető, azonban egyes fajtáknál és termesztőkörzetekben a virágkár mértéke akár az 50%-ot is meghaladhatja.
Apáti Ferenc hangsúlyozta, hogy jelenleg csak virágkárokról lehet beszélni, az idei termés szempontjából döntő lesz még a következő hetek időjárása is. Ez azt jelenti, hogy a várható termés egyelőre nem előrejelezhető, legkorábban a virágzás után 4-6 héttel, május végére becsülhető meg.