A kora márciusi nagy meleg és jó idő miatt megjelentek a gyümölcsfákon a rügyek, ám országszerte jelentős különbségek vannak a vegetációs állapotban. Míg Zala megyében több helyen virágoznak az almafák, addig a szatmári térségben, ahol nyirkosabb, hűvösebb talajok vannak, vagy a Nyírségben még csak a bimbós állapot a kezdeti stádiumában vannak a rügyek. Az elmúlt hetek fagyos éjszakái a kezdeti márciusi gyors növekedést és megindult vegetációs időszakot lelassították, és különösen az ország északkeleti részén a rügyek a zöld, bimbós állapotban szenvednek hűvös éjszakák miatt.
Ezt még ledolgozhatja az alma
A múlt héten volt néhány fagyos éjszaka, a lehűlés ugyanakkor az ország különböző térségeit teljesen eltérő módon érintette. Múlt hét kedden például az északkelet-magyarországi térségben plusz 4 fok volt reggelre, addig a nyugati megyékben többhelyütt mínusz 4 fok volt reggel, az ország középső részén ennél is hidegebbet mértek. Ez utóbbi már sajnos a nagy gyümölcseinkben is, például az almában is okozott kárt
- mondta el az Agrárszektornak Takács Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gyümölcstermesztésért felelős alelnöke. Hozzátette:
Ez az alma esetében a korai virágzású fajtáknál, mint az idared vagy a jonagold ültetvényeiben okozott károkat, az ötös virágszerkezetből jellemzően kettő-három sérült. Az ugyanakkor, hogy akár a virágok fele sérült, még nem jelenti azt is, hogy nem lehet idén átlagos termés. A biológia csodálatos, és bár a virágokban ritkítást végzett a fagy, ha a megmaradt virágok életképessége megfelelő lesz és abból gyümölcs kötődik, akkor még lehet normális termés.
- fogalmazott. Egyelőre az alma esetében tehát nem lehet óriási károkról beszélni.
Az enyhe fagy még belefér
A jelenlegi helyzetben a termelők biostimulátorokkal, bór tartalmú lombtrágyákkal és különböző egyéb megoldásokkal próbálkoznak védekezni. A fagy a jelenlegi állapotban mínusz 1-2 fokig különösebb problémákat nem okoz az alma és a meggy esetében sem, legfeljebb a már említett virágritkulás alakulhat ki, amelyből később jó feltételek esetén még lehet átlagos termés. Takács Ferenc ugyanakkor hozzátette:
az előttünk álló hetekben még jöhetnek komoly fagyok, amelyek nagyobb kárt okozhatnak.
A kajszi nagyobb veszélyben van
Más a helyzet a kajszibarack esetében, amely az elmúlt hónap enyhe, tavaszias időjárása miatt már teljes virágzásban van, amikor a legérzékenyebb. Ebben az esetben már a mínusz 1-2 két fok is óriási károkat tud okozni.
A kajszi éppen ezért az utóbbi évek többségében komoly kieséseket szenvedett el a korán jött tavasz, majd az arra érkező fagyok miatt, a gyümölcs termelésbiztonsága egyre romlik a klímaváltozás miatt Magyarországon.
A szilva bizonyos fajtái szintén teljes virágzásban vannak már, itt tehát hasonló a helyzet, a meggynél az érdi bőtermő is kezdi nyitogatni a virágait, a többi esetében az érzékeny stádiumok még most jönnek – tette hozzá Takács Ferenc, aki szerint az elkövetkező hetek még sok kockázatot hordoznak, hiszen az április teljes mértékben előttünk van, bármikor adódhat komolyabb fagy, ami károsítja a gyümölcsfákat.