Koronavírus: tömegével zárnak be a vágóhidak az Egyesült Államokban

Koronavírus: tömegével zárnak be a vágóhidak az Egyesült Államokban

MTI
Több nagy húsfeldolgozó után immár egyre több vágóhíd is bezár az Egyesült Államokban a koronavírus-járvány miatt - derült ki az amerikai közszolgálati rádió (NPR) csütörtökön sugárzott riport-összeállításából.

Az egyik legnagyobb húsfeldolgozó, a Tyson Foods csütörtökön jelentette be, hogy a járvány miatt átmeneti időre felfüggeszti az egyik marhavágóhídja tevékenységét az északnyugati Washington államban. A vállalatnak ez az üzeme mintegy négymillió amerikai fogyasztót lát el marhahússal, illetve húskészítményekkel. A Tyson Food két másik nagy vágóhídját is lezárta, azok sertésvágóhidak Iowában és Indianában. Egyik nagy vetélytársa, a szintén több leányvállalattal rendelkező coloradói JBS hétfő jelentette be, hogy leállítja két vágóhídját: az egyik Minnesotában, a másik Coloradóban van, ezek napi 20-40 ezer sertést vágnak le.

Az Egyesült Államok másik nagy húsfeldolgozója, a Smithfield Foods szintén csütörtökön közölte, hogy több vágóhídján is meghatározatlan ideig szünetel a munka. A vállalat a múlt héten jelentette be több húsfeldolgozója leállását Wisconsinban, Missouriban és Dél-Dakotában.

Az NPR megjegyezte: a húsfeldolgozók és vágóhidak leállása egyelőre nem okoz áruhiányt. A műsorban megszólaltatták a sertéságazat országos tanácsának kommunikációs igazgatóját is. Rachel Gantz elmondta: 

pillanatnyilag válság van a sertéstenyésztők körében, de nincs gond az élelmiszerellátással.  

Hozzátette azonban, hogy hosszú távon problémák adódhatnak, amennyiben a vágóhidak lezárása elhúzódik. Sonny Perdue szövetségi agrárminiszter a múlt héten a Donald Trump amerikai elnökkel közösen tartott sajtókonferencián közölte: az Egyesült Államokban nem kell élelmiszerhiánytól tartani, a készletek húsáruval is fel vannak töltve. 

Ugyanezen a sajtókonferencián az amerikai elnök bejelentette, hogy a kormányzat 19 milliárd dolláros támogatást nyújt a farmereknek és az állattenyésztőknek. A Koronavírus Élelmiszersegély-programnak nevezett keretből 16 milliárdot közvetlen támogatással adnak, a többi kölcsön formájában vehető igénybe. Trump azt is közölte, hogy ezen kívül a kormányzat 3 milliárd dollár értékben vásárol fel a gazdáktól, és az árut a rászorulókat segítő élelmiszerbankokba szállítják.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?