A mezőgazdasági termelők és az élelmiszeripar szereplői is számíthatnak támogatásra abból a mintegy 25 milliárd forintos csomagból, amelyet az Agrárminisztérium a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók és vállalkozók megsegítésére különített el, tudta meg az Agrárminisztériumtól a Magyar Nemzet. A tárcától kapott tájékoztatás szerint alapvetően kétféle támogatási típus elindítását tervezik. Vannak ágazatok, amelyeket közvetlenül is jelentősen sújt a koronavírus-járvány. Idetartozik többek között a zöldség- és gyümölcstermesztés, valamint a szőlő- és bortermelés. Esetükben a már meglévő jogcímek keretét fogja megemelni a tárca, ugyanakkor azt sem tartják kizártnak, hogy ideiglenes, egyszeri támogatásban is részesüljenek az érintettek.
A rendkívüli hozzájárulásról ugyanakkor a többi mezőgazdasági ágazatnak, illetve az élelmiszeriparnak sem kell lemondania. A tervek szerint a költségvetési többletforrások terhére új támogatási lehetőséget nyit meg a tárca. Így az azon szektorokban működő gazdálkodók és vállalkozások is hozzájuthatnak a segítséghez, amelyek ágazati szinten nem részesülnek külön támogatásban, a járvány miatt azonban érdemi bevételkiesést kellett elkönyvelniük. Az agrártárca Magyar Nemzetnek elmondta, hogy ezt a lehetőséget mind a mezőgazdasági termelők, mind az élelmiszeripari vállalkozások számára elérhetővé kívánják tenni.
A lap értesülései szerint az új támogatási konstrukciók kialakításán jelenleg is dolgoznak a tárca illetékesei. Az intézkedések tartalmáról, a rendelkezésre álló forrásról és a szükséges tudnivalókról azonban csak későbbre ígértek tájékoztatást. Ahogy a minisztérium fogalmazott, mindent megtesznek annak érdekében, hogy az Európai Bizottság gyorsított eljárású jóváhagyását követően mielőbb meghirdethessék az új felhívásokat. Nagy István agrárminiszter már korábban is jelezte, hogy a kormány a járvány idején is prioritásként kezeli a magyar élelmiszer-termelés helyzetét. Ezért a tárca a gazdaságvédelmi akcióterv részeként kidolgozta a Nemzeti élelmiszer-gazdasági válságkezelő programot. A cél fenntartani az élelmiszer-termelési kapacitásokat, megerősíteni a járványügyi védekezést, ezzel megőrizve az ország biztonságos élelmiszer-ellátását és az exportpiacokat is, mondta az agrárminiszter.
A termelők helyzetét javítja, hogy az agrártámogatások kifizetése a veszélyhelyzet ellenére továbbra is zavartalanul, a megszokott rendben folyik. Az egyes jogcímek forrása a tárcánál rendelkezésre áll, így egyetlen támogatás kifizetését sem kellett felfüggeszteni, elhalasztani vagy csökkenteni.