Levélrozsda
Ez a gombás betegség főként a levelek fonákán és a szárakon jelentkezik - írja a www.bhg.com. A leveleket barna foltok borítják, majd lehullanak, és a növény elpusztul. A rozsda nedves környezetben fejlődik, így túlöntözés vagy gyakori permetezés után figyelhetjük meg a leggyakrabban. Az első foltok megjelenése után mindig azonnal távolítsuk el a fertőzött leveleket, valamint csökkentsük az öntözést, de érdemes minden esetben gombaölő szeres kezelést végezni, amit a növekedési időszak alatt ismételjünk meg többször is.
Tűzelhalás
A tűzelhalás a teljes növényt fertőzheti. Megjelenésekor a lágy részek, mint a virág, levél, termés és sarjhajtások egyaránt elfeketednek, és vizenyős foltok alakulnak ki rajtuk, amik a fertőzés előre haladtával egyre terjednek. A baktérium károsításának következtében a virágok elhervadnak, szintén vízzel átitatottá válnak, és elszáradnak, hasonlóan a termésekhez, ami viszont ritkább tünet. Jellemző vonása még a betegségnek, hogy az elfeketedett és szikkadt növényi részek és a termések a fákon maradnak, nem esnek le. A növény részein megjelenő baktériumcseppek szél, rovarok, méhek, madarak és különböző művelő eszközök közreműködésével, valamint virágporral jutnak el egyik fáról a másikra. A tűzelhalásnak mindenképpen a nedves, csapadékos idő az optimális, ami, ha meleggel párosul, a fertőzés létrejöttével mindenképpen számolni kell. A tűzelhalás elleni védekezés a fajtaválasztással kezdődik, ennél a betegségnél ugyanis kiemelten hangsúlyos a megelőzés. Ugyanakkor a baktérium okozta betegség ellen használhatók növényvédő szerek is, de főleg preventív jelleggel.
Lisztharmat
Ez a gombás megbetegedés a fiatal leveleken, szárakon és virágokon fertőz. Ilyenkor fehéres, porszerű foltok jelennek meg rajtuk, melyek a növény elgyengülését és kiszáradását okozzák. A lisztharmat elsősorban meleg és nedves környezetben alakul ki. Az első foltok megjelenése után távolítsuk el a beteg leveleket, emellett ajánlatos csökkenteni az öntözést is, valamint feltétlenül alkalmazzunk gombaölő szeres kezelést, többször ismételve.
Levélfoltosság
A levélfoltosság első látható tünetei növekvő nekrotikus foltok, sárga-sötétbarna szélekkel, majd ahogy telik az idő a levélfoltok széttörnek, és a levelek "átlyuggatott" hatást keltenek. A fertőzés általában az alsó leveleken kezdődik, és a betegség előrehaladtával felfelé halad a növényen. A betegség kialakulásának általában előfeltétele a magas relatív páratartalom, de a levélzetre fröccsenő öntözővíz is elősegíti a betegség terjedését. Ha azonosítottuk a betegséget, a legfontosabb teendő, hogy azonnal távolítsuk el a fertőzött növényi részeket.
Mi a teendő, ha azonosítottuk a betegséget?
Minden esetben nagyon fontos, hogy pontosan azonosítsuk a betegséget, hiszen sok esetben pusztán külsőleg tűnik vészesnek a helyzet, és amint megváltozik az időjárás, azonnal el is tűnnek a tünetek. Ha biztosan felismertük a betegséget, az első teendőnk mindig az legyen, hogy a sérült és fertőzött növényi részeket eltávolítjuk, és kidobjuk a kukába. A betegséget elkerülése végett jó ötlet akár növénytársítást alkalmazni, akár több fajtát ültetni egy-egy gyümölcsből. A kevesebb néha több elvén nem árt tudni, jó hogy a túl sok víz, műtrágya és talajtakaró gyakran kedvez a kártevők és a kórokozók megjelenésének.