Tavasszal Vas megyében a gombaszezon teljesen kimaradt - tájékoztatta az Agrárszektort Kalauz József, aki több mint két évtizede a szombathelyi piac gombaszakértője. Mint mondta, általában amikor a fűnyírót és a kaszát először elővesszük, akkor szokott kiderülni, hogy a kerti gyümölcsfák alja gombával van tele, idén azonban mindössze két-három ember vitt bevizsgáltatni ebből a fajból, de az sem volt nagy mennyiség. A másik, ami árusítható tavasszal, a májusi pereszke, amit a népnyelv Szent György gombaként is ismer, de idén még meg se mutatta magát. Június elején a rétekről a csiperkétől kezdve a szegfűgombáig, az erdőből a rókagombán át a galambgombáig sokféle gombának kellett volna lennie a piacon, ez az összevissza időjárás viszont azt eredményezte, hogy a megszokott tavaszi gombák elmaradtak, viszont az őszi gombafajok előjöttek. Nem ismerik a naptárt, ők azt tudják, hogyha meleg után tartósan lehűl az idő, ez azt jelenti, hogy megjött az ősz - meséli a gombaszakértő.
- mondta a szakember.
Zala és Somogy megye a tavaszban is több csapadékot kapott, a szakmai fórumokon úgy látja Kalauz József, hogy arrafelé jóval több a gomba. A Dunántúlon egyébként Szombathely mellett Sopronban és Pécsen van a legnagyobb gombapiac. Kétségtelen viszont, hogy magyarországi viszonylatban az Északi-középhegység a leggazdagabb gombalelőhely.
A vasi erdőket járva már találni róka-, galambgombát, a vargánya is kezdi feldobni a fejét, de még eléggé kukacos. Kalauz József szerint az a mennyiségű eső, ami az elmúlt hetekben leesett még kevés ahhoz, hogy a gombák igazán szaporodjanak és egészségesek legyenek. Ráadásul a nagy meleg és a szél folyamatosan szárítja az erdőket is. A réteken viszont a száraz időjárás miatt visszahúzódtak a gombák, alig találni mezei szegfűgombát vagy csiperkét. Ráadásul sajnos a csiperkénél előjött egy mérgező faj is, amiket rendre ki kell válogatni. A szakember mindenkit óva int attól, hogy az elsőre csiperkének tűnő sárguló csiperkét összeszedje. Bár ha ebből is belekerül a pörköltbe, a gombaszakértő szerint gyanús kell, hogy legyen, mert nagyon rossz szagú lesz tőle az étel
A nyárban is, ha nem is nagy mennyiségben, az össze-vissza időjárás miatt előbújtak az őszi gombák, például az őzláb - tudta meg az Agrárszektor Kalauz Józseftől. Ahogy a gombaszakértő fogalmaz, ezekből nem lesz tömeges mennyiség, mert az elsőként előbújtak időben jelezik a többieknek, hogy ne gyertek, még nincs ősz. Másrészt a gombaszakértő szerint a globális felmelegedés hatására számtalan olyan gomba jelent meg Magyarországon, amelyből korábban egy-két darabot lehetett csak találni, most pedig kosárszám lehetne szedni belőlük. Két védett gomba is elszaporodott így, a csoportos csiperke és a császárgomba, vagy úrgomba. Mindkét faj ehető volna, de védettek, így tilos a szedésük.
A gomba nem lett kevesebb, de egyre többen járják az erdőket
A vadon termő gomba előnye éppen abban rejlik, hogy amikor az ember kimegy érte, nemcsak egy kosárnyi értékes tápanyagot talál, hanem egyúttal élményt is kap. Kalauz József úgy látja, régebben a városi ember nem ment ki az erdőre gombászni. A falvakból hárman-négyen szedték össze, ők is célirányosan mentek, tudták, mit hol keressenek. Manapság rengetegen gyűjtik a gombákat, annak ellenére, hogy az időjárásban "nagy az összevisszaság". Azt is tapasztalja, hogy nem csak egyre többen, de egyre tudatosabban is keresik és szedik össze a gombákat. Lassan mindenki zsebében ott lapul az erdőben is az okostelefon, és ha találnak valamit, nem szedik le egyből, hanem rákeresnek, mi lehet, a tudatosabbak pedig otthon még alaposabban, szakkönyvekben is utána olvasnak.
Kalauz József elsődleges tanácsa az, ha beindul végre a szezon, mielőtt bárki nekiállna pörköltet csinálni, mindenképpen mutassa meg szakértőnek, mit szedett. Jó tudni, hogy a nagyobb városokban minden piaci napon, de másutt is hetente többször kint vannak a gombaszakértők a piacokon, és ingyen átvizsgálják a kosarak tartalmát.