A sárgadinnye, jellegzetes illatáról akár csukott szemmel is felismerhető. Általában június végétől szeptember elejéig kapható, de a bevállalósabbak megpróbálkozhatnak saját termesztéssel is, olvasható az Ételt Csak Okosan tanácsai között. A friss sárgadinnye íze mézédes, szénhidrát- és zsírtartalma alacsony, ám kiváló forrása az A-, B1-, B2-, B3-, B6-, B9- és C-vitaminoknak. Ezek mellett tartalmaz még vasat, kálciumot, foszfort is.
A sárgadinnye fajtától függően igen változatos megjelenésű gyümölcs, ezért a héja színéből alapvetően nem lehet az érettséget megállapítani. A színnek a fajtára jellemzően kell alakulnia, azonban ezt csak a hozzáértő állapíthatja meg. A dinnyék között válogatva érdemes óvatosan megforgatni és megemelgetni azokat, bár a gyümölcsök mérete nem jelzi azok érettségét, csak a dinnyék termőhelyére utal. Jobb körülmények között ugyanis nagyobbra nő az adott fajtájú sárgadinnye. A méretéhez képest nehéz dinnye frissen szedett. A sérült, megnyomódott, vizenyősen foltosodott héjú dinnyék kerülendőek.
Sárgadinnye vásárlásakor inkább célszerűbb, ha az ember a szaglására hagyatkozik. A kiválasztott gyümölcs kocsánnyal szembeni végét kell megszagolni, ez ugyanis megmutatja, mennyire friss a kézben tartott sárgadinnye. A gyümölcs saját kellemes aromája kívülről is érezhető, ha viszont egyáltalán nincs illata a sárgadinnyének, az azt jelenti, hogy azt régen szedték le, vagy éretlen volt még a betakarítás idején. Az ilyen példányokat nem szabad megvásárolni. Ugyancsak kerülendő az, amire a túlságosan erős, savanykásba hajló illat jellemző. Ez a túlérettség jele, az ilyen sárgadinnye, lehet, hogy már elkezdett belülről erjedni. Minél érettebb a gyümölcs, annál több antioxidáns van benne.
A sárgadinnye tárolását illetően azt kell észben tartani, hogy hűvös helyen 5-6 napig tartható el. Célszerű becsomagolni, hogy ne vegye át más élelmiszerek illatát. Elég csak a fogyasztás előtt megmosni.