Göd és Sződliget között a határban lassan áthatolhatatlan bozótot képez az egykori homoktövis ültetvény. Évek óta nem metszették meg a cserjéket, tavaly a fagy szüretelte le és küldte a földre az apró bogyókat. Láthatóan nagyon régen nem próbált meg a körülbelül fél hektáros területen rendet tenni a tulajdonos, most azonban már nagyon sokba kerülne az ültetvény felszámolása és a tövek kiirtása is.
Becslések szerint ma mintegy 6-700 hektárnyi homoktövis ültetvény van szerte az országban. A 9/2015 (III.13.) FM rendelet ezt a növényt abba a kategóriába sorolta, amelynek telepítéséhez felvehető az állami támogatás. Arról jelenleg nincsenek adatok, hogy a telepített területből most mennyi a művelt és mennyi az elhagyott felület, az azonban a különböző híradásokból kiderül, hogy az egyik vállalkozásnak sikert, a másiknak kudarcot hozott a homoktövis.
Az újszásziak például 40 millió forintos hitelt is felvettek, azért, hogy mindjárt 36 hektáros területtel fogjanak bele a C-vitamin dús bogyók termesztésébe. Aztán nem jött a várt termésmennyiség. A szakértői megállapítás szerint főként azért, mert mindössze 10 százaléknak kellett volna lennie a porzós egyedeknek és ők valójában több mint a felét ilyen tövekkel ültették be a területnek.
Tetétlenen mindössze 600 tővel kezdték a helyi futballpálya mellett. Most már 6 hektáros területük van. Saját feldolgozó üzemet is alapítottak, ahonnan 13 féle késztermék kerül ki. Közben díjak sorát nyerték el a foglalkoztatási programban, a falumegújítási programban és övék lett a megyei legjobb önkormányzati programja elismerés is.
Kozák Antal, a homoktövis egyik legnagyobb terjesztője és propagálója Cornus Vitali kft. tulajdonosa az Agrárszektornak elmondta, a megtorpanás legfőbb oka, hogy az utóbbi években a töredékére esett vissza a mezőgazdasági körzetekben a közmunkások száma. Mivel nem egy nagy volumenben termelt növényről van szó, eddig elmaradtak a szükséges gépfejlesztések. Nem jelentenek megoldást a betakarításra a különböző rázógép fajták. Körülbelül 60 millió forintért megvásárolható olyan berendezés, ami részben oldja meg a bogyók szüretelését. Most azonban gőzerővel dolgoznak egy olyan gép fejlesztésén, ami kb. a felébe kerül majd és talán jövőre megoldást jelenthet. Ennek napi 3-4 hektár lehet a teljesítménye.
Kozák Antal felhívta a figyelmet, hogy nem lehet bárhová telepíteni a homoktövist. Olyan terület kell, amelynek közelében nincs nagy forgalmú közút vagy más szennyezési forrás. Ez a félvad cserje a műtrágyázást sem igényli és nem szereti a magas talajvíz szintet. Számára alkalmasak a 6-7 aranykoronás, homokos, nem szikes területek is, a lényeg a steril környezet. Emellett nagy elővigyázatosságot igényel a feldolgozás is. Ahhoz, hogy a hatóanyagait megőrizze maximum 40 Celsius fokon, maximum 10 percig szabad pasztörizálni.
Pontosságot igényel a fogyasztása. A javasolt adagja napi 2 csapott evőkanál, mindig étkezés után fél órával. (Ilyenkor alacsony a gyomorsav szintje és ez segíti a homoktövisben lévő, eddig kimutatott 196 hasznos anyag felszívódását.) A Cornus Vitali kft. tulajdonosa szerint három formában hasznos igazán a homoktövis fogyasztása: velőként, magolajként illetve őrleményként.
Az idei termésből már kevés feldolgozatlan van a hazai hűtőházak tárolóiban. Ugyanis német kereskedők a szüret utáni hetekben sok tonnát megvásároltak. Németországban jóval ismertebb és keresettebb ez az immunerősítő termék, mint nálunk.
A madarak nem kedvelik ezt a termést a magas savtartalma miatt. A jótékony hatását elsősorban a melegvérű emlősökre fejti ki. A Göd és Sződliget közötti elhagyott ültetvények sok ezres egér kolónia él. Ők előszeretettel fogyasztják a lehullott bogyókat. Láthatóan erős a vitalitásuk, a mostani, fagy közeli hőmérsékleten is nagy sebességgel cikáznak a kórók és a cserjék között.