Mind a légszennyező anyagok kibocsátási leltára, mind az ammónia-kalkulátor, valamint az Agrárminisztérium ammóniakibocsátás-csökkentési intézkedései is tudományos kutatási eredményekre épülnek, amely kutatásokat a szaktárca pénzügyileg is támogat - írja közleményében az Agrárminisztérium. A szakpolitika kijelöli a kutatások irányát, a tudomány, a kutatási eredmények pedig hatással vannak a jövőbeli szakpolitikai intézkedésekre - hangzott el az Agrárminisztérium online konferenciáján.
A téma fontosságát jelzi, hogy uniós irányelv határozza meg hazánk számára az egyes légköri szennyező anyagok kibocsátás-csökkentésének mértékét. A mezőgazdaságot leginkább az ammónia-kibocsátás csökkentése érinti, ami az állattenyésztéshez és a trágyakezeléshez köthető. A kibocsátott ammónia 90 százaléka származik az agráriumból. A NEC irányelv alapján az ammónia kibocsátást a 2005-ös kibocsátási szinthez képest 32%-kal kell csökkenteni 2030-ig.
A kormány idén májusban fogadta el az Országos Levegőterhelés-csökkentési Programot, melynek alapján a következő években ammónia-kibocsátáscsökkentő intézkedéseket vezetnek be a mezőgazdaságban. Az egyes intézkedések, mezőgazdasági tevékenységek kibocsátásáról évente országos leltárt kell készíteni. A sertéságazatban tevékenykedő mezőgazdasági termelők ammónia-kalkulátor segítségével mérlegelhetik az általuk választott technológia ammónia kibocsátási hatását. Jelenleg a modell a sertéságazatra vonatkozóan áll rendelkezésre, de folyamatosan fejlesztik és a jövő évben a baromfiágazatra vonatkozóan is elkészül.
Címlapkép forrása: Agrárminisztérium