A kormány 2020-ban elfogadta Magyarország Digitális Agrárstratégiájának (DAS) intézkedési tervét, mellyel újabb mérföldkőhöz ért a digitális agrárium megvalósítása. A stratégia konkrét intézkedései hatékonyan segítik az új agrárfordulat gyors és sikeres végrehajtását, amellyel megalapozható a korszerű, XXI. századi kihívásokkal is megküzdeni képes nemzeti mezőgazdaság és élelmiszeripar kiépítése, olvasható a Nébih oldalán.
A digitális agrárvilág megvalósításában az adatok elemzése, a származtatott adatok hasznosítása kiemelt szerepet játszik, így a Nébih egyik motorjává válhat a digitális megoldások nyújtotta lehetőségek felkutatásának. A hivatal e szellemben dolgozik tavaly óta a Nemzeti Élelmiszerlánc Adatszolgáltatási Központ felállításán.
A NÉAK létrehozásának alapvető célja az élelmiszerlánc-felügyeleti szervnél már meglévő közadatok újrahasznosítása, valamint azok közérthető formában történő megjelenítése. A NÉAK projekt középpontjában azonban maga a gazdálkodó áll. A fejlesztések során ugyanis fontos szempont, hogy az adatok feldolgozásából nyert tudás a gazdálkodók számára elérhető, megismerhető, de legfőképp hasznosítható legyen.
Az információk gyűjtése, feldolgozása és elemzése, majd az adatok újrahasznosítása a hatósági beavatkozásokat is képes hatékonyabbá tenni. A NÉAK létrehozásával azonban a Nébih elsődleges célja az, hogy a vállalkozók részére nyújtson valódi, releváns információkat, így segítve az egyes piaci szereplők versenyképességének, tudásszintjének, illetve teljesítményének növelését.
A kormány a projekt megvalósításának előkészítésére 133 800 000 forintot biztosított a tavalyi évben. A NÉAK projekt további finanszírozása várhatóan már uniós forrás - az Új Nemzedék EU helyreállítási csomag (RRF) - terhére történik. A Központ teljes körű megvalósításának végső határideje 2023. december 31.