Alapvetően az egész áremelkedést nem az váltotta ki, hogy a környező országokban rossz volt a termés, hanem az az öt éve tartó folyamat, hogy Kínában a korábbi kukoricakészletek eladása komoly árlenyomó hatással bírt az egész gabonapiacra - tájékoztatta az Agrárszektort egy gabonapiaci szakértő. Hozzátette, komoly hatással van az árakra a Kína és USA közötti szójabab és acélvámok miatt kialakult háború is, a szakember az elmúlt szezon legfontosabb ármozgatójának azonban Kína készletfeltöltését tartja. Mint mondta, Kína szeretett volna egyezségre jutni az USA-val, ezért elkezdett szójababot és kukoricát venni az Egyesült Államoktól, hiszen a sertéspestis miatt a kukorica készlete nagy részét már eladta, mert nem kellett a takarmány, ez azonban idővel komoly hiányt okozott Kínában, így beindult egy készletfeltöltés, ami komoly hatással volt a gabonaárakra. Csak mindezek után lehet megemlíteni hazai ármozgató hatásként azt, hogy a szomszédos európai országokban lényegesen rosszabb volt a termés 2020-ban, mint amit vártak, ezért egy többletes piacból hirtelen egy szűkösebb, feszítettebb kereslet-kínálat alakult ki - tudta meg lapunk.
Arra a kérdésünkre, hogy meddig tarthat még az áremelkedés a szakértő elmondta, előbb vagy utóbb a fizetőképes kereslet visszaszorul majd, és ez véget vethet a takarmányárak növekedésének, pillanatnyilag azonban tudnak még feljebb menni az árak. Ennek az az oka, hogy a lakosság egyelőre meg tudja fizetni például a magasabb tejárat, de maga az állattenyésztési ágazat már komoly bajban van.
A lapunk által megkérdezett szakértő beszélt arról is, meddig tarthat még a drágulás a gabonapiacon. Kiemelte, amíg az állattenyésztők és a takarmányosok ezt el tudják viselni, addig ennek nem lesz vége, ugyanakkor mára egyre többen a határérték közelébe kerültek, aminek következtében valószínűleg hamarosan megáll az áremelkedés.
Címlapkép forrása: MTI Fotó: Rosta Tibor