Ez csaknem 5 százalékos emelkedést jelent 2020-hoz képest, rekordközeli szójabab-termést és az eddig talán legnagyobb kukoricatermést eredményezve. Mindemellett 2021-ben az amerikai farmerek exportbevételeit is a csillagok közé - 157 milliárd dollár környékére - várják az USDA szakemberi, ebbe persze beleértve a valaha volt legnagyobb kínai exportot 31,5 milliárd dollárral. Ugyanakkor, kezeljük ezeket az előrejelzéseket óvatosan, mivel sokunk emlékeiben élnek még a tavalyi USDA előrejelzésekkel kapcsolatos aggodalmak, kételyek és hogy az időjárás milyen kegyetlen rendező!
A várakozások szerint az Egyesül Államok kukoricatermelése meghaladhatja 381 millió tonnát (eddigi rekord 384,8 millió tonna), a szójababtermése pedig elérheti a 122 millió tonnát (eddigi rekord csaknem 120,5 millió tonna) normál időjárási körülményeket feltételezve a növények vegetációs időszakára.
Az USDA szakértői, a szarvasmarha-, disznó-, brojler- és tejtermelés szerény bővülését feltételezik az idei évre, ugyanakkor mindegyik termék esetében magasabb piaci árakat várnak (Forrás: www.usda.gov).
Ezt alátámasztják a termények árutőzsdei árai is 2021 első negyedévében, miután egymás után a nyolcadik hónapja emelkednek - 2014 júliusa óta ezidáig a legmagasabb szintre. Az összes fontos élelmiszercsoport árai meredeken emelkednek - legfőképpen a gabona, olajos magvak (növényi olajok), de a tej, a hús és a cukorárak is folyamatosan nőnek.
Az előrejelzések szerint a Kínába irányuló a 2021-es amerikai exportbevételek elérik a rekordnak számító 31,5 milliárd dollárt - 4,5 milliárd dollárral magasabb a novemberi előrejelzésnél - míg a 2020. évi exportbevételek a 17 milliárd dollárt alig haladták meg. Ezzel Kína ismét az Egyesült Államok mezőgazdasági termékeinek első számú felvásárlója lesz. Tavaly a kereskedelmi háború miatt a harmadik helyre csúszott vissza, Kanada és Mexikó mögé.
Írta: Dózsa Gergely - Takarékbank Agrárcentrum