2024. november 4. hétfő Károly
Itt a figyelmeztetés: sürgősen csökkenteni kell a metánkibocsátást, különben baj lesz

Itt a figyelmeztetés: sürgősen csökkenteni kell a metánkibocsátást, különben baj lesz

MTI
A metángáz kibocsátásának csökkentése rövid távon kulcsfontosságú a klímaváltozás elleni harcban - állapította meg egy nagyszabású ENSZ-jelentés.

A metán az élő szervezetek bomlásakor keletkezik, a szén-dioxiddal szemben rövid ideig marad a légkörben, azonban erőteljesebb hatása van a felmelegedésre - olvasható a BBC hírportálján. Ha a globális felmelegedés mértékét a párizsi egyezményben megállapított határértéken belül akarják tartani, akkor a metánt "sürgős intézkedésekkel" csökkenteni kell. A párizsi egyezmény, melyet 200 ország írt alá, azt a célt tűzte ki, hogy az ipari forradalom előtti értékhez képest 1,5 Celsius-fok alatt tartsa a globális hőmérséklet növekedését. Az 1,5 fokot tekintik a veszélyes felmelegedéshez vezető "kapunak", innentől a klímaváltozás komoly következményeivel kell számolni. Tavaly mind a szén-dioxid, mind a metán szintje rekordmagasságot ért el a pandémia megfékezésére hozott korlátozások ellenére, ami pedig jelentősen csökkentette a gazdasági tevékenységet.

A jelentés jó híre, hogy létező technológiák alkalmazásával igen alacsony költségekkel gyorsan és jelentősen csökkenthető a metánkibocsátás. A Global Methane Assessment című jelentést és az ajánlásokat egy nemzetközi kutatócsoport készítette az ENSZ Környezetvédelmi Programja (Unep) számára.

A klímaváltozás sok eseménye a vártnál gyorsabban következett be: több a tűz, az erős hurrikán, több a hőhullám, és a metán a legjobb eszköz a kezünkben, hogy a következő 30 évben csökkentsük ezeket a természeti katasztrófákat

 - magyarázta Drew Shindell, a tanulmány vezető szerzője.

A tudósok szerint az emberi tevékenységből származó kibocsátást akár évente 180 millió tonnával - 45 százalékkal - lehetne csökkenteni 2030-ig. A metánkibocsátás fő emberi forrásai a fosszilis üzemanyagok ipara, melynek a teljes emisszió 34 százaléka írható a számlájára. A mezőgazdaság 40, a hulladékszektor 20 százalékért felelős. Az Unep szerint a fosszilis üzemanyagok iparágában van a legtöbb lehetőség, hogy alacsony költségen mérsékeljék a metánkibocsátást: az olaj- és gázkutaknál, valamint a termelés és a szállítás során keletkezett szivárgások megszüntetése kevés költséggel komoly metáncsökkentést jelentene. Hamar kifizetődő lenne, mivel a szivárgások kiküszöbölésével több gázt lehetne eladni. A hulladékszektor a szennyvíziszap lerakásának javításával csökkentheti a metánkibocsátást.

A mezőgazdaság az elárasztott rizsföldeken való gazdálkodás javításával segíthet könnyen, ugyanakkor nehezebb a dolga a szarvasmarháktól származó metánmennyiség csökkentésével. A jelentés szerint itt az élelmiszer kidobását lehetne visszafogni, a marhatartást javítani és a fogyasztási szokásokat megváltoztatni, azaz kevesebb húst és tejterméket tartalmazó étrendre áttérni.

Ha mindezeket sikerülne megtenni, 45 százalékkal lehetne visszafogni a metánkibocsátást. Ezzel majdnem 0,3 fokos globális felmelegedést lehetne elkerülni akár 2040-ig.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?