A füge közel-keleti és mediterrán gyökerekkel rendelkező gyümölcstermő, sokak szerint a Szíriában nevelt példányok adták a legfinomabb termést, sajnos az elmúlt években biztosan nem lehetett szír eredetű fügével találkozni a boltokban. Az egyiptomi, izraeli, vagy éppen a mediterrán országokból érkező szállítmányok is ízletesek, azonban a saját termesztésűnél biztosan nincsen jobb! Lássuk, mik a legfontosabb információk, ha valaki bele szeretne kóstolni a fügenevelésbe!
- mondta a HelloVidéknek Megyeri Szabolcs, kertészmérnök.
A füge, tudományos nevén Ficus carica, többféleképpen honosítható meg a kertben. Az egyik lehetőség az ültetnivaló palánta, vagy idősebb, előnevelt növény vásárlása. Ebben az esetben érdemes szaküzletben, például kertészetben beszerezni az ültetnivalót, hiszen így szakszerűen gondozott, életerős növényt lehet vásárolni.
- tájékoztatott a szakember.
Kiemelte azt is, hogy fontos tisztában lenni azzal, hogy a fagyállóság elsősorban a föld alatti részekre érvényes, így a nagyobb hidegek esetén a földfelszín feletti rész elfagyhat, ez azonban nem jelenti a növény életének végét, csupán azt, hogy tavasszal elölről kell kezdenie a növekedést, így viszont értékes időt veszthet a termesztő. Ezért jó ötlet a téli takarás, melynek egyszerűbb módja a komposztos vagy földkupacos óvintézkedés, de az igazi védelmet jelentő takaráshoz a legmegfelelőbb a lombhullatást követően a növényt körbekeríteni drót-, vagy műanyag hálóval, ennek a belsejét pedig feltölteni falevéllel.
- emelte ki Megyeri Szabolcs. Majd hozzátette, az egzotikus növényekről sokan úgy tartják, hogy kényes, problémás típusok. A füge remekül rácáfol erre a hiedelemre, hiszen betegségei, kártevői alig ismertek, nagy valószínűséggel növényvédelmi feladatok nem is lesznek körülötte.
A metszési feladatok szintén egyszerűbbek az átlagosnál, semmiféle előképzettség vagy gyakorlat nem szükséges az elvégzésükhöz. A tavaszi visszavágás a fő feladat, de valójában ez sem kötelező, főleg azért, mert a növény túl erőteljes visszametszésével könnyen elveszíthető a termést, ami csak a kétéves, letermett vesszőkből fejlődő egyéves vesszőkön nő. A metszési teendők ezért inkább csak a vadhajtások, az elfagyott, sérült részek lenyesését jelentik, valamint le lehet metszeni a töveken útnak induló új hajtásokat, amennyiben a bokor formára igazítása, fazonírozása a cél. A fiatal példányokon április-május heteiben 20-25 centiméterre kell visszametszeni az ágakat, amennyiben az oldalhajtások nevelése a cél. Az idősebb, nagy lombozatú bokrokon az ágak ritkítása azért javasolt, mert így a termés több fényhez juthat.
- figyelmeztet a szakember.
Na de mennyiért juthatunk fügecsemetéhez?
A füge nem csupán gyümölcsével, hanem dekoratív megjelenésével is hódít, tetszés szerint törzses fává is nevelhető, vagy éppen terebélyes bokorformára is alakítható, de mindenképpen igen mutatós darab válhat belőle a kertben. Most azt is megnéztük, mennyiért vásárolhatunk fügefát, csemetét a hazai kertészetekben.
Megyeri Szabolcs Kertészete
A választék rettentő széles, hiszen számos fügefajtából választhatunk. Árak tekintetében is nagy a választék, az olcsóbb csemeték közül a drágább fákig, bőven van miből válogatni. Fügefát itt 3690-12 990 forint közötti áron vásárolhatunk a kertészetben.
Oázis Kertészet
A kertészet weboldalán most akciósan vásárolhatunk facsemetét, 3900 forint helyett most 2990 forintos áron. Mint írják, a csemete a köves, száraz földben is szépen fejlődik, gyorsan elérheti a három métert is. 4-5 éves korától általában évente kétszer is terem.
Borhy Kertészet
Mint írják, a füge júliustól-októberig több hullámban érik, nagy szemű, alakja a lapostól a megnyúlt körtéig, színe a lilásfeketétől a zöldessárgáig változik, húsa éretten puha, édes, leveses. Itt konténeres verzióban 1890-tól elérhető.
Molnár Faiskola
Tanácsként a weboldalon azt írják, nagy mérete miatt bőséges helyet hagyjunk a kifejlett példány számára. Pompás dísznövény és hasznos növény is ehető termése miatt. Itt konténeres kiszerelésben 5000-6500 forint között megvásárolható.