A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke szerint újdonság idén, hogy bár korábban a méterár volt etalon a fenyőknél, mostanra egyre gyakrabban darabárat határoznak meg - írta meg az Infostart. Orlóci László úgy vélte, ezt még nem szokták meg a magyar vásárlók, ezért figyelni kell és számolni egy kicsit, a tavalyi árakra rátéve az emelkedést: és ebből lehet következtetni arra, hogy az adott darabár reális-e, vagy sem. A szakember kitért arra is, hogy több ok is meghúzódik az áremelkedés mögött, az egyik a szállítási költségek emelkedése, a másik az euróárfolyam, de drágább lett magának a növénynek az előállítása is.
Magyarországon közel 2 millió fenyőfát termelnek és szállítanak piacra. Az import aránya jelentős, 400-500 ezer fenyő is a forgalomba kerülhet külföldről. Általában a nordmann jegenyefenyőket hozzák be - és szinte csak ezt -, ugyanis ilyet nem lehet Magyarországon kellő minőségben megtermelni. A korábbi kedvenc lucfenyőből viszont van hazai termés, de a divat változik, ezért most a legnagyobb kereslet az import nordmann fenyőre van. A korábban népszerű ezüstfenyő mára szinte eltűnt a kínálatból - mutatott rá a szakember.
Azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet kiválasztani a jó fenyőfát, Orlóci László elmondta, hogy ha megtetszett valamelyik növény, meg kell vizsgálni azt a részét, ahol a tövet levágták. "Ha a kérget kicsit megvágjuk, megkaparjuk, és zöld részt, esetleg még gyantakiválást is tapasztalunk, akkor megfelelően friss még a növény. Ha a vágási, karcolási felület világos vagy sötétedő barna, élettelennek tűnik vagy már ráncos is egy kicsit, akkor nagy valószínűséggel régóta száraz helyen lehet a fa és már elvesztette azt a víztartalmát, amely biztosítaná, hogy hosszabb távon friss maradhasson a lakásban. Ezeken a fenyőkön a vízbe állítás sem segít, mert a vágási felületen már vajmi kevés vizet tud a gyakorlatilag halott fenyő felvenni" - magyarázta a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke.