Ha túl pörgősek a hétköznapjaink, könnyen megeshet velünk az, hogy egészen egyszerűen nem adunk vizet a növényeinknek. Nem meglepő módon az élőlényeknek elengedhetetlen a víz az életben maradáshoz, ezért a feledékenységünk könnyen a zöldünk vesztét jelentheti - írja a balconygardenweb. Vannak azonban eltérő esetek, hiszen nem egy növényfaj van, mely jól tűri a szárazságot, akár 15-30 napot is túlélnek víz nélkül. Az alábbi cikkünkbe egy csokorba gyűjtöttük, hogy mely növényekről is van szó.
1. Szobafikusz
A szobafikusz vagy más néven gumifa nem igényel túl sok törődést, arra figyeljünk, hogy a szoba, ahol tartjuk, ne legyen hűvösebb 10 foknál, valamint biztosítsunk neki elegendő szórt fényt. A legnagyobb nyári melegben 2-3 naponta öntözzük, egyébként pedig nagyjából kéthetente elegendő a locsolása.
2. Szobai szanszeviéria
Attól függően, hogy hol helyezzük el ezt a növényt, 10-20 napon belül bármikor megöntözhetjük, a lényeg, hogy havonta egyszer legalább kapjon vizet. Két öntözés között pedig hagyjuk kiszáradni a talaját. Legmegfelelőbb számára olya cserép, amelynek pórusain át a talaj szellőzik. Arra figyeljünk, hogy a cserépalátétben soha ne álljon víz, és hiába mutatós, ne tartsuk kaspóban! A túlöntözésre, pangóvízre levélsárgulással és tőrothadással reagál.
3. Zöldike
A kezdeti növekedési szakaszban még rendszeres öntözést és figyelmet kell fordítania a növényre, viszont, miután teljesen kifejlődött, csak mérsékelt vízmennyiségre lesz szüksége akkor, amikor a talaj felső rétege száraznak tűnik. Tavasszal és nyáron 7-10 naponta egyszer, nedves és párás vagy hideg időben pedig 20-30 naponta egyszer locsoljuk.
4. Agglegénypálma
A természetes környezetéből adódóan nem kell sokat öntözni, körülbelül 10 naponta/kéthetente adjunk neki vizet. Hagyjuk, hogy a földje teljesen kiszáradjon a két öntözés között, arra pedig figyeljünk, hogy semmiképp se ázzon el a föld. Télen nyugodtan csökkenthetjük az öntözővíz mennyiségét, sőt, tulajdonképpen szükséges is.
5. Pozsgás növények és kaktuszok
Mivel a pozsgások és a kaktuszok kemény sivatagi növények, jól érzik magukat száraz talajban. Az egyik legjobb szobanövény akkor, ha feledékenyek vagyunk vagy nincsen elég időnk. Havonta egyszer viszont jusson eszünkbe őket meglocsolni!
6. Kukoricalevél
Ezt az igénytelen növényt csak időnként kell öntözni, hiszen a száraz talajban sokáig képes megélni. A legjobb eredmény elérése érdekében az öntözési időszakok között hagyjuk egy kicsit megszáradni a földjét, majd akkor adjunk hozzá vizet, ha a felső réteg nedvességhiányt mutat.
8. Vízipálma
Ez az Afrikából származó növény erősen ajánlott azoknak, akik hajlamosak túlöntözni a növényeiket, hiszen tulajdonképpen lehetetlen túllocsolni. Sőt, még mocsári körülmények között is jól érzi magát, ha a gyökerei folyamatosan vízben állnak. Egyébként rendkívül szívós fajta, alapvetően fényigényes, de a félárnyékban is jól növekszik, ezek a tulajdonságok pedig lehetővé teszik fürdőszobai tartását is.
8. Zebra kaktusz
Bár több vizet igényel a többi kaktusznál, azért arra ügyeljünk, hogy ne öntözzük túl és pangó víz se álljon alatta. Tavasszal és nyáron is elegendő 1-2 hetente locsolni, amikor a földje már kiszáradt.
9. Gyöngyfüzér vagy borsóka
Mint a legtöbb pozsgás esetében, a legjobb megoldás, ha a vegetációs időszakban öntözéskor jó alaposan, bőségesen meglocsoljuk, majd a következő öntözéssel várunk addig, amíg a növény földje szinte teljesen kiszárad. A téli hónapokban viszont inkább arra törekedjünk, hogy a gyöngyfüzér talaja száraz maradjon, tehát épp csak annyi vízzel locsoljuk meg, hogy a földje ne száradjon ki teljesen.
10. Japán cikász
Nyáron közepesen öntözzük, a fent említett növényekkel ellentétben ne hagyjuk, hogy teljesen kiszáradjon a földje. Emellett rendszeresen permetezhetjük a levelét, mert szereti a párás, meleg környezetet. Télen pihenési időszakra van szüksége, ezért ilyenkor nagyon keveset locsoljuk, épp csak annyira, hogy ne száradjon ki teljesen a föld. A pangó vizet pedig kerüljük, mivel könnyen rothadásnak indulhatnak a gyökerei.
11. Aloe
Az Aloe Vera vagy Orvosi aloé egyik nagy előnye, hogy otthoni körülmények között is könnyedén nevelhetjük, majd felhasználhatjuk. Mivel Dél-Amerika sivatagos részéről származik, a vízigénye igen alacsony, olyannyira, hogy állítólag akár fél évet is kibír víz nélkül. A túllocsolást kerülni kell, mivel a gyökerei elrothadhatnak. Akkor adjunk hozzá vizet, ha a földje teljesen kiszáradt - ez még a forró nyarakon is körülbelül 2-3 hetenti locsolást jelent, télen viszont elég havonta egyszer is.
12. Kavicskaktusz
A listánk egyik legkülönlegesebb növényéhez értünk, a kavicskaktuszhoz. Amellett, hogy nagyon szép növényről beszélünk, a gondozása sem nagy művészet, persze, némi odafigyelést azért igényel. Az egyik legnagyobb előnye, hogy ha nem öntözzük egy hónapig, akkor sem lesz baja. Azt viszont fontos megjegyezni, hogy ilyenkor vegetálni kezdhet, ami a virágzási szezonban baj lehet, mert akár a bimbóit is eldobhatja. A jól megszokott módon akkor adjunk neki egy kis vizet, ha már teljesen kiszáradt a földje.