A Marylandi Egyetem számításai szerint 2021-ben mintegy 11,1 millió hektárnyi esőerdő pusztult el világszerte. Ebből 3,75 millió hektáron olyan erdők terültek el, amelyek kiemelt jelentőséggel bírtak a globális felmelegedés visszafogása és a biodiverzitás fenntartása szempontjából. A jelentés szerint a pusztulás által okozott környezeti kár megegyezik India éves fosszilisenergia-kibocsátásának értékével - írta meg a 444.hu.
Az elvesztett elsődleges erdőterület 40%-a Brazíliában terült el, utána a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Bolíviában, Indonéziában és Peruban volt a legnagyobb a csökkenés. Brazíliában, az Amazonas-medence nyugati részén különösen sok esőerdőt pusztítottak el, hogy legelőket alakítsanak ki a szarvasmarhák számára.
Rekord veszteséget regisztráltak a legszélsőségesebb kontinentális, más szóval boreális (vagy szubarktikus) erdőknél is, leginkább a sosem látott mértékű szibériai tüzek miatt. A jelentés készítői cselekvésre szólították fel a glasgow-i klímacsúcs résztvevőit, ugyanakkor biztató jelekre is felhívták a figyelmet. Indonéziában például öt éve egyre kevesebb elsődleges erdőterület pusztul el, ahogy Malajziában is sikerült hasonló eredményeket elérni.