Miután országszerte megnyíltak az első mézet adó méhlegelők, végre beindult a hazai méhészeti szezon - írta meg az Infostart. Ezeket a méhlegelőket a repce, a hárs és az akác jelenti, bár ez utóbbi virágzása május második hetétől várható, tehát a főállású méhészek már reggeltől estig a kaptárak mögött állnak - fogalmazott Bross Péter. A szakember kiemelte, a csapadékhiányos tél kedvezőtlenül érintette a méhlegelőket. Bár az április - a hűvös, szeles nappalai miatt - rossznak volt mondható, ha most beköszöntene a jó idő, az a következő két hétben ideális termést is eredményezhetne - tette hozzá.
Az OMME elnöke azt is közölte, hogy a mintegy 20 ezer hazai méhész körülbelül 1,2 millió méhcsaládot telelt be, amiből közel 20% elpusztult, egy másik 20% pedig legyengült, tehát durván 6-700 ezer méhcsalád várja a mézelési szezont. Ahogy Bross Péter fogalmazott, a gyengülésnek több oka lehet, de elsősorban vagy a méhész szakmai hiányosságáról, vagy valamilyen negatív környezeti hatásról van szó, gondolva például a permetezés miatti mérgezésre - ami történhet például a nagyüzemi csemegekukorica és napraforgók esetében. Bár az elpusztult méhcsaládszámot év közben a méhészek visszaállítják, ez pluszmunkával és anyagi kiadással jár.
A szakember tájékoztatása alapján az ágazat egyre több állami támogatást remélhet. Idén már méhcsaládonként 1000 forintot lehetett igényelni, amit május második felében utalnak a méhészeknek. Emellett egy 3 milliárdos állami program is segíti a szakmát, valamint nemrégiben került bejelentésre Nagy István agrárminiszter részéről, hogy a magyar kormány - az EU-ban elsőként - méh állatjóléti pályázatot hirdet, 10 milliárd forintos keretösszeggel. Az OMME elnöke azt is hangsúlyozta, hogy miután a magyar méhészek természetes mézet termelnek a piacon, csak abban az esetben tudnak érvényesülni, ha fair és tisztességes magatartást folytatnak a partnereik is. Ezért az egyesület állandó jelleggel monitorozza a hazai polcokon lévő mézeket, mert a minőséghamisítás mellett - amikor nem nektáreredetű cukor van a mézben - egyre gyakoribb az eredethamisítás is.