Az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) adataira épülő összeállítás szerint az idén áprilisban Litvániában volt a legmagasabb, 22,1%-os az élelmiszerek árának éves szintű emelkedése. A második helyen Bulgária áll 21%-kal, a harmadik Lettország 17,7%-kal. Igen jelentős, 14%-ot meghaladó drágulást regisztráltak Észtországban, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában is.
Az EU-s átlag 8,9% volt, de átlag alatti drágulást kizárólag nyugati tagországokban mértek. Németországban például 8,5%-kal, Ausztriában 8,1%-kal, Franciaországban 4,3%-kal, Írországban pedig csupán 3,6%-kal kellett többet fizetni az élelmiszerekért áprilisban, mint egy évvel korábban.
A Destatis rámutatott: az EU keleti tagországaiban élők helyzetét súlyosbítja, hogy éppen ebben a térségben a legmagasabb az élelmiszerre fordított kiadások aránya a háztartások fogyasztásban. Romániában például a háztartások fogyasztási kiadásainak több mint negyedét, egészen pontosan 28,3%-át viszi el az élelmiszer, Lettországban pedig majdnem a negyedét, mintegy 23,4%-át. De összességében 20%-nál magasabb arányt regisztráltak Bulgáriában és Szlovákiában is.
Az EU-s átlag 15,9%, a háztartási kiadások élelmiszerre fordított aránya alapján felállított sorrendben az EU-s átlag alá kerülő országok közül csupán egy fekszik a keleti térségben: Szlovénia, ahol 15,8%-os ez az arány. Franciaországban 15,2%-ot, Ausztriában 12%-ot, Németországban 11,1%-ot regisztráltak. A fogyasztási kiadásaik legkisebb részét, 10,8%-át Írországban fordítják élelmiszerre a háztartások az EU-ban a Destatis összeállítása szerint.