Alapanyagárak drasztikus növekedése, elszálló gázárak, tomboló aszály, átgondolatlan szankciók - ezek mind-mind sújtják a műtrágyaágazatot, ám ez még mindig nem minden. A szomszédban dúló háború ugyanis csak tovább fokozta a problémákat, Balássy Ákos, az EuroChem Agro Hungary Kft. közép-kelet-európai vezetője lapunknak elmondta, hogy tulajdonképpen egy ördögi körbe került ágazat.
Nehézség nehézség hátán
Balássy Ákos szerint tavaly is magasak voltak a gázárak már, ezzel együtt a nitrogén-műtrágyák is, de 2021 decemberhez képest a duplájára nőttek az árak. Jelenleg 200 euró körül mozog egy megawattóra - ez nagyon drágának számít. Arról nem beszélve, hogy a jelentős áremelkedések mellett gázhiány is felléphet, így az is kérdéses, hogy az európai gyártóknak lesz-e egyáltalán elegendő földgázuk. A környékbeli gyártók működését sem kerüli el ezek a hatások:
- fogalmazott a szakember.
Sőt, a vállalatot olyannyira nem kerülik el a nehézségek, hogy a fennálló kihívások mellett a szankciók következményeivel is meg kell birkózniuk. Az EU, az ENSZ és az Egyesült Államok is bejelentette azt, hogy az élelmiszerbiztonságot garantálni kell, ezzel elkerülve az élelmiszerválságot. Igen ám, de az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy rengeteg műtrágyagyártó vállalat, köztük az EuroChem is napi működési nehézségekkel küzd, amelyeket az EU által hozott szankciók megsértésétől félő, az előírásokat túlzottan betartó partnerek okoznak. Ezek a partnerek ugyanis nem kaptak egyértelmű tájékoztatást arról, a szankciók pontosan melyik vállalatokra vonatkoznak, félnek a megsértéstől, emiatt nagyon óvatosak.
A vállalat ezért az Európai Bizottságot is felszólította arra, hogy részletesebben tájékoztassa az EU tagállamait arról, hogy az élelmiszer- és műtrágyaágazat valamennyi szereplője, beleértve az EuroChem Group AG-t is, mentes az uniós szankciók alól. Kiemelték azt is, hogy például a beszállítók, a bankok vagy éppen a nemzeti hatóságok és minden más szerződő fél egyaránt szabadon üzletelhessen az ágazaton belüli bármely személlyel és szervezettel. Mindezt anélkül, hogy attól kellene félniük, hogy megsértik a vonatkozó rendeletet és törvényeket.
Az ördögi kör
- vélekedett Balássy Ákos.
Ezekhez hozzácsapódik az, hogy a gyártók a súlyos alapanyag-drágulás miatt már gyártani sem mernek igazán. Ha pedig ezekkel az elszállt gázárakkal kell gyártaniuk, akkor brutálisan az abból készült termékek árai is ezt fogják tükrözni. Ez nyilván kihat az élelmiszeriparra is, ami még feljebb tolhatja az élelmiszerárakat. Az egyéb, Európán kívüli, saját gázforrással rendelkező gyártók nitrogén-műtrágyái így jóval olcsóbb árszintek kerülnek a piacra, de az idejuttatásuk a fent említett logisztikai szűk keresztmetszetek miatt limitált. A szakember, mint fogalmazott, könnyebb az ammóniát vagy a földgázt idehozni, mint a kész műtrágyákat. Ezért is vetette fel 2022.július 19-én az Európai Bizottság ezen termékekre vonatkozó importvám időleges felfüggesztését.
A változások kora jöhet
Az eddig taglaltak miatt számítani lehet arra, hogy a műtrágya-felhasználás erőteljesen visszaesik. A hosszú hetek óta tartó kegyetlen aszály is csak tovább ront a helyzeten, ugyanis óriási terméskieséseket okozott/okoz.
Az EuroChem Agro Hungary Kft. közép-kelet-európai vezetője elmondta azt is, hogy lehetett sejteni, hogy nem lesz könnyű év 2022, de ekkora gondokra nem számított senki. Nem egyedi az ő esetük, Európában tulajdonképpen a legtöbb vállalat, gyár hasonló problémákkal küzd. Gondot okoz az is, hogy a termelők kivárnak a vásárlással, a kereskedőknek pedig ugyanannyi műtrágya előállításához, készletezéséhez 3-4-szer annyi pénzre van szükségük, mint korábban. Balássy Ákos, mint mondta, a kereskedőktől sem lehet elvárni azt a "szociális segítséget", hogy rizikóra beleteszik a pénzüket, és várják, hogy vagy jönnek a termelők vagy nem, és utána egyszerűen benne marad a pénzük.
Ebben lehet a megoldás?
A szakember úgy gondolja, hogy igazi segítség az lehetne, ha az EU nyíltan kijelentené, hogy az EuroChem, illetve az egyéb orosz műtrágyagyártók európai képviseletei nem szankcionálandó cégek. Persze, ettől a Dunában nem lenne több víz, a háború nem fejeződne be, nem esne több eső, de javíthatna a helyzeten. A működésekről, a gyártási kapacitásokról és a gáz áráról, illetve behozataláról is megfelelő döntéseket kellene hozni. Az elmúlt években többször elhangzott, hogy hiány lesz, ami csak részben valósult meg, most viszont egyre több tényező mutat ebbe az irányba, hogy kevesebb műtrágya lesz elérhető. Természetesen, ha a műtrágya iránti kereslet csökkenés nagyobb lesz, mint a kínálatcsökkenés, akkor nem fog hiány kialakulni, viszont kisebb tápanyagutánpótlás miatti a csökkenő termések következtében az élelmiszerkínálat bizonyosan csökkenni fog.