2025. február 22. szombat Gerzson
Hiába a szankciók, elárasztja az EU-t az olcsó orosz műtrágya

Hiába a szankciók, elárasztja az EU-t az olcsó orosz műtrágya

agrarszektor.hu
Hiába a földgázra és az olajra kiszabott súlyos szankciók, az Európai Unió az orosz-ukrán háború kitörése óta rengeteg műtrágyát vásárolt Oroszországtól. 2024 júniusában például 574 ezer tonna orosz műtrágyát importáltak az EU-ba, ami 50 százalékkal több, mint 2021 azonos időszakában. Az ágazat szereplői és a folyamatokra rálátó szakértők ugyanakkor már régóta mondják, hogy az orosz műtrágyák behozatala veszélyes függőségi állapotot eredményezhet az uniós mezőgazdaságban - olvasható a Statista oldalán.

A Center for European Policy Analysis (CEPA) a hét elején tette közzé új jelentését, amelyet a müncheni biztonsági konferencia kezdetére időzítettek, és amely az Oroszországra gyakorolt gazdasági nyomás fokozására, valamint a háborús erőfeszítéseit támogató vállalatok elleni másodlagos szankciók bevezetésére szólított fel. A közpolitikai intézmény megállapította, hogy a korábbi amerikai kormányzat külpolitikája túlságosan óvatos volt, ami egy „kimerítő háborúhoz vezetett, amelyet egyik fél sem nyerhet meg”.

A gázra és olajra vonatkozó súlyos szankciók ellenére az Európai Unió az orosz-ukrán háború 2022 februári kirobbanása óta is vásárol Oroszországtól olyan termékeket, mint például a műtrágya. Az Eurostat adatai alapján 2023-ban mintegy 3,9 millió tonna orosz műtrágyát importáltak az unióba, 2024 első kilenc hónapjában pedig 3,7 millió tonnát. 2024 júliusában 574 ezer tonna műtrágyát importáltak az EU-ba, ami 50%-kal több, mint 2021 júliusában, a háború előtti nyáron.

EZ IS ÉRDEKELHET

Vámot emelne az EU, de ez a mezőgazdaság jövedelmezőségét fenyegetheti

Az év elején az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a műtrágyák vámtarifáját a jelenlegi 6,5%-ról három év alatt az érték arányában 100%-ra emeljék. Ha ez megvalósul, akkor ez azt jelenti, hogy az orosz műtrágyák behozatala valószínűleg 2026-ig folytatódni fog. A javasolt vámok a nitrogéntartalmú műtrágyák tonnája 315 euróra, az egyéb műtrágyáké pedig 430 euróra emelkedne tonnánként. Az intézkedés célja a hazai termelés támogatása, az ellátás diverzifikálásának lehetővé tétele és az orosz gazdaságba áramló pénzügyi áramlás elvágása. Az EU eddig a globális élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak miatt ellenállt az Oroszországból származó mezőgazdasági termékekre vonatkozó szankciók bevezetésének.

Petr Cingr, az SKW Stickstoffwerke Piesteritz, Németország legnagyobb ammóniagyártójának vezérigazgatója szerint elárszatják az országot az Oroszországból érkező műtrágyák, amelyek jelentősen olcsóbbak, mint a német műtrágyák, azon egyszerű oknál fogva, hogy az oroszok az európai gyártókhoz képest aprópénzt fizetnek a földgázért. Svein Tore Holsether, a Yara International vezérigazgatója pedig tavaly áprilisban figyelmezetett arra, hogy Európa függővé válhat az orosz műtrágyától, éppen úgy, ahogy az korábban a földgáz esetében már tapasztalható volt.

EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?