Idén júliusban Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Portugália egyes részein sorra dőltek meg a rekordok a forróság miatt, ráadásul több helyen erdőtüzek is pusztítottak. Az aszály és a szélsőséges időjárási jelenségek mostanra egész Európa olívaolaj-termelését veszélybe sodorták - írta meg a 444.hu a CNN értesülései alapján.
A Nemzetközi Olívatanács adatai alapján szerint Spanyolország a világ legnagyobb olívaolaj-termelője: tavaly a világ fogyasztásának több mint kétötödét adták, de Görögország, Olaszország és Portugália is fontos szereplők az olíva-piacon. Egy andalúz termelő, Manuel Heredia Halcón arra számít, hogy az olívaolaj-termése idén körülbelül 40%-kal fog csökkenni a rendkívüli időjárás miatt.
Az olívaolaj előállítása ugyanis az időzítésről szól: A fák márciusban kezdenek rügyezni, mielőtt májusban kinyílnak a virágok. Az olajbogyók a nyári hónapok során növekednek, ősszel pedig betakarítják őket. Andalúzia, Spanyolország legdélebbi régiója adja a világ olívaolajának mintegy harmadát. Ezen a területen megszokott, hogy a hőmérséklet rendszeresen eléri a 40 Celsius-fokot, de nem májusban, amikor a virágok nyílni kezdenek. Manuel Heredia Halcón szerint
abban a pillanatban talán a termés 15-20%-át veszítettük el.
A hőhullám mellett a termelőknek az is komoly fejfájást okozott, hogy három éve zsinórban nagyon kevés csapadék esett. A Guadalquivir folyó vízszintje, amely a környező olajfaligetek öntözését segíti, kritikusan alacsony. Az andalúz termelő elmondta, hogy ebben a vegetációs időszakban csak a szokásos vízmennyiség felét tudta adni a fáinak. Jövőre pedig még rosszabb lesz, mert a gátak teljesen kiürülnek - mondta Manuel Heredia Halcón.
A hiány egyúttal jelentős áremelkedéssel is jár majd: a cikk szerint az olívaolaj kiskereskedelmi árai 14%-kal nőttek júliusig az EU-ban, az infláció és a többi élelmiszer árának emelkedése pedig vélhetően még magasabbra löki majd az olívaolaj árát. Az andalúz termelő az idei olajat literenként 4 euróért tervezi eladni a vásárlóinak, köztük ázsiai és amerikai importőröknek. Ez 30%-os áremelkedést jelent tavalyhoz képest.