Idén júliusban a nyári szezonnak köszönhetően a műtrágya értékesített mennyisége még az elmúlt év júliusi forgalmától is több mint 40 százalékkal maradt el. A legkisebb kereslet a megfigyelt termékek közül a szuperfoszfát iránt volt, 2021 júliusához viszonyítva 60 százalékkal lett alacsonyabb. A legtöbbet pedig nem másból, mint mészammon-salétromból adtak el a forgalmazók a tárgyhónapban, a második helyen az NPK 15:15:15 végzett. A teljes havi értékesítés 63 százalékát az előbbi két termék adta. A drágulás ezt az ágazatot sem kerülte el, a megfigyelt termékek értékesítési árai 2021 júniusához viszonyítva körülbelül 2,4-3,5-szer lettek magasabbak - írja az AKI.
A legnagyobb mértékben egyébként a Nitrosol, DAM és a kálisó ára emelkedett. Korábban lapunk is megírta, hogy komoly nehézségekkel kell szembenéznie a szektor szereplőinek, ráadásul a minden mindenre hat alapon ez komolyan rányomta a bélyegét más ágazatokra is. Az általunk megkérdezett szakértő a nyár folyamán elmondta, hogy a gyártók a súlyos alapanyag-drágulás miatt már gyártani sem mertek igazán akkoriban. Ha pedig az elszállt gázárakkal kell gyártani, akkor az abból készült termékek árai is ezt fogják tükrözni - ez pedig nyilván kihat az élelmiszeriparra is, természetesen nem kedvező irányba.
Mi a helyzet növényvédelmi fronton?
Idén történelmi mértékű aszály söpört végig Magyarországon, óriási károkat okozva ezzel a termelőknek. Egyre inkább úgy tűnik, hogy hozzá kell szoknunk a szélsőséges időjáráshoz, és nem túlzás azt mondani, hogy ilyen mértékű aszály a jövőben sem lesz kizárt. A kialakult helyzet a növényvédő szerek piacát is nagyban befolyásolta: 2022 júliusában a növényvédő szerek iránti kereslet volumenben a szezonalitásnak megfelelően visszaesett, mintegy 55 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák az egy hónappal korábbihoz mérten. A tárgyhavi forgalom tavaly júliushoz viszonyítva is jócskán elmaradt, 44 százalékkal kevesebb fogyott a növényvédő szerekből. Ez nagyon valószínű, hogy a már aszályos időjárásnak is köszönhető, hiszen a nagy hőségben rengeteg kórokozó és kártevő meg sem jelenik a növénykultúrákban, vagy csak nagyon kis egyedszámban.
Nem fest jól az értékesítési mérleg sem
Idén augusztusban műtrágyából 67 százalékkal többet értékesítettek ugyan júliushoz képest, azonban ennek ellenére a forgalom az elmúlt év azonos időszakához mérten a felére esett vissza. Ugyanez elmondható a növényvédő szerekről is, hiszen az irántuk való kereslet volumenben 7,5 százalékkal volt alacsonyabb az egy hónappal korábbihoz mérten. A tárgyhavi forgalom tavaly augusztushoz viszonyítva pedig 60 százalékkal maradt el az aszálynak köszönhetően. A tárgyhavi értékesítési árak csökkentek a legtöbb termék esetében az egy hónappal korábbihoz képest. A termékek árai 0,2-18 százalékkal mérséklődtek.
Változást hozott szeptember
2022 szeptemberében augusztushoz képest 40 százalékkal többet értékesítettek a megfigyelt műtrágyákból, azonban a forgalom 40 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbihoz hasonlítva. A megfigyelt műtrágyák értékesítési árai az elmúlt év szeptemberéhez viszonyítva mintegy 2,3-3,8-szer lettek magasabbak. A legnagyobb mértékben a MAS, a Nitrosol, a DAM, és a szuperfoszfát ára emelkedett. A növényvédő szerek iránti kereslet volumenben 44 százalékkal volt magasabb az egy hónappal korábbihoz mérten. A gombaölők forgalma a kétszeresére, a rovarölőké a négyszeresére nőtt, míg a gyomirtóké harmadával csökkent. A tárgyhavi eladások az előző év szeptemberéhez viszonyítva 21 százalékkal voltak kevesebbek. Ebben az összehasonlításban a gombaölők értékesített volumene 14 százalékkal, míg a rovarölőké közel az ötszörösére nőtt, a gyomirtóké a harmadára esett vissza. A tárgyhavi értékesítési árak vegyesen mozogtak az egy hónappal korábbihoz képest. A legnagyobb áremelkedést a Pulsar 40 könyvelhette el (+18,2 százalék), míg a Pictor SC ára mérséklődött a leginkább (-4,4 százalék) - írja az AKI.
A növényvédő szerek esetében a 2022. VII-IX. havi adatok alapján elmondható, hogy a megfigyelt termékekből 40 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. Még annak ellenére is, hogy a megfigyelt szerek száma a múlt évben jóval kevesebb volt, mint a tárgyidőszakban. A műtrágya értékesítése ugyanerre az időszakra vonatkozóan szintén nem festett jól, 2022 VII-IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest 44 százalékkal csökkent. Szeptember végén az Agrárszektor, mint írta a megnövekedett árak határozzák meg az európai műtrágyagyártást: nemcsak a földgáz kerül az egy évvel ezelőtti árszint többszörösébe, de az előállítási költségek is jócskán megemelkedtek. És ha ez önmagában nem lenne elég probléma, folyamatosan állnak le az európai nitrogénműtrágya-gyárak.
A magyarországi műtrágyakészleteket illetően Balássy Ákos kifejtette, hogy a piacon akkor alakul ki hiány, amikor a kereslet nagyobb, mint a kínálat, de Magyarországon most mindkettőben egyaránt egy nagyon erős csökkenő tendenciát lehet tapasztalni. A drasztikusan megemelkedett árak és a jelentős terméskiesések miatt ugyanis a mezőgazdasági ágazat szereplői is visszafogták a vásárlásaikat.