2024. december 27. péntek János
Óriási siker a felsőoktatásban: ezt eddig egy magyar egyetem sem tette meg

Óriási siker a felsőoktatásban: ezt eddig egy magyar egyetem sem tette meg

agrarszektor.hu
A 2022 decemberében Montréalban tartott ENSZ biodiverzitási konferencia, a COP15 egyik fontos eseménye volt, hogy bejelentették a Nature Positive Universities Alliance, azaz a Természetpozitív Egyetemek Szövetségének létrejöttét. A szervezetet a neves brit oktatási intézmény, az Oxfordi Egyetem és az ENSZ Környezetvédelmi Programja kezdeményezésére 117 egyetem alapította, köztük - az Oxfordi Egyetem invitálására - egyetlen magyar intézményként a Soproni Egyetem is. A szövetség legfontosabb célja, hogy a felsőoktatási szektor hatékonyan segítse a természeti értékek és a biodiverzitás helyreállítását. Ezeket a célokat a Soproni Egyetem is kulcsfontosságúnak tartja, és igyekszik érvényesíteni működésében. Az új szervezet jelentőségét jól mutatja, hogy alapítását követően több mint négyszáz további egyetem csatlakozott a hálózathoz.

A Nature Positive Universites Alliance-ben részt vevő egyetemek nemcsak tudományos munkájukkal és társadalmi szerepvállalásukkal segítik a biodiverzitás helyreállítását, hanem saját működésüket is fenntarthatóvá teszik. A szervezetnek különös súlyt ad, hogy kezdeményezője a világ talán legpatinásabb felsőoktatási intézménye, az Oxfordi Egyetem. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja részvételével dolgozták ki a szervezeti tagság szigorú kritériumait - írja a Soproni Egyetem közleményében. Az NPUA-nek az oxfordi mellett olyan jó nevű egyetemek is tagjai, mint például a Cambridge-i Egyetem, a King's College, a UCLA vagy a UC Berkeley. A Soproni Egyetem az elsők között csatlakozva - egyetlen magyarországi intézményként - vált a szövetség alapító tagjává. Ez egyben komoly elismerése is eddigi fenntarthatósági erőfeszítéseinek, melyek legfontosabb elemei:

  • az egyetemi kampuszként is szolgáló Botanikus Kert átfogó fejlesztése;
  • az intézmény egyre fokozottabb elmozdulása a karbonsemleges működés felé;
  • a Soproni Egyetem országban egyedülálló erdősítési programja (a „Hűségerdő”).
EZ IS ÉRDEKELHET

Ezek révén a Soproni Egyetem központi kampuszának működése 2021-re teljesen karbonsemle-gessé vált. Az elért és mérhető eredményekről az intézmény éves jelentésekben számol be. Az új szervezet nem egyszerűen a klímaváltozás hatásainak mérséklése vagy a szénkibocsátás csökken-tése mellett száll síkra, hanem azért, hogy segítse az ökológiai sokféleség, a biodiverzitás fennmara-dását, helyreállítását és fejlesztését. Az NPUA alapító tagsága is bizonyítja a Soproni Egyetem elkötelezettségét, hogy - hagyományaival, szelle-miségével, innovatív működésével, a fenntarthatóság interdiszciplináris kutatását és gyakorlati alkalma-zását előtérbe helyező szemléletével - hazánk első „Zöld Egyetemévé” váljon.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az elmúlt időszakban az egyetem egyre előkelőbb helyeken szerepel a mértékadó fenntarthatósági rangsorokban. Globálisan a legjobb 20 százalékba tartozik, 206. helyezett például a UI GreenMetric World University Rankings-ben, előkelő helyen, a legjobb 25 százalékban szerepel a THE Impact Rankings-ben. Ezeken túl 2022-ben egyetlen magyar egyetemként elnyerte a környezettudatos műkö-dési stratégiákat értékelő International Green Gown Awards (Nemzetközi Zöld Talár Díj) címet is. Az NPUA nem az egyetlen új fenntarthatósági szervezet, amelyben a Soproni Egyetem komoly szerepet vállal. Tavaly ősszel alakult meg a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformja (MEFP), és az intéz-mény - tizenhárom másik hazai egyetem mellett - itt is alapító tagként szerepel.

Címlapkép forrása: Soproni Egyetem

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?