Hogyan terjedt el a világon a burgonyabogár, másnéven krumplibogár?
A burgonyabogár a XIX. század közepén a Sziklás-hegység mentén északabbra vonuló mexikói telepesek közvetítésével terjedt el az Amerikai Egyesült Államok északabbi részein. Első európai előfordulását 1877-ben regisztrálták németországi burgonyatáblákon, majd a XX. század első éveitől kezdve szórványosan már más európai országokban is felbukkant. Végleges megtelepedése az európai földrészen 1922-ben történt, ma már a faj a világon mindenütt előfordul, ahol gazdanövényeit - főként a krumplit - termesztik.
Mivel és hogyan táplálkozik a krumplibogár?
A burgonyabogár legkedveltebb tápnövénye a burgonya, de előszeretettel fogyasztja más burgonyafélék levelét is. Teljes értékű tápnövénye még a padlizsán, de az imágók kártétele előfordulhat a paradicsomon is. A burgonyabogár egész nyáron aktív, télire beássa magát a földbe, átaludva ezt az évszakot, majd miután tavasszal a felszínre jött, először a fiatal növényeken kezd táplálkozni, majd ezutána indul meg a peterakás időszaka. A nőstények petéiket a tápnövény leveleinek fonákára helyezik, átlagosan 20-30 darabból álló petecsomókban. A kikelő lárvák többnyire csoportosan rágnak, míg a kifejlett bogarak többnyire magányosan élnek - írja a balconygardenweb.com.
Hogyan védekezzünk a krumplibogár ellen?
A krumplibogarak nagyon rövid idő alatt komoly anyagi károkat tudnak okozni nemcsak a nagyobb, de a kisebb kertészetekben is. A házikertekben mindenképpen érdemes kipróbálni a krumplibogár elleni házilag alkalmazható természetes módszereket, hiszen néhány sor krumpli esetében kevésbé bonyolult és nehéz felvenni a harcot a kártevő ellen, mint több hektáron. Ugyanakkor a nagyobb léptékű mezőgazdasági burgonyatermelés esetében a krumplibogár ellen hatékonyabban lehet permetszerrel védekezni.
Természetes módszerek a krumplibogár ellen
1. Tartsd tisztán a kertet és környékét
Ahhoz, hogy kisebb valószínűséggel jelenjenek meg a krumplibogarak a kertünkben, fontos, hogy tisztán tartsuk a portát és az udvart. Mentes legyen a telkünk/területünk a törmelékektől, a levágott fűtől, illetve a különböző levágott növényi részektől is igyekezzünk minél hamarabb megszabadulni, emellett figyeljünk arra, hogy a tűzifát ne közvetlenül a földön tároljuk, hanem legalább 5 centiméter felette, egy erre kialakított külön kis részen.
2. Növénytársítás
Számos módszert kipróbálhatunk a krumplibogár ellen, ha mindenképpen vegyszermentesen akarjuk megszüntetni a problémát. Általánosan elterjedt növényvédő technika a növénytársítás, amelyet, ha helyesen alkalmazunk, és megfelelő, úgynevezett burgonyabogár-taszító növényeket ültetünk egymás mellé, akkor könnyedén elriaszhatjuk a kártevőt a kertünktől. Ezek jellemzően olyan növények, amelyek vagy a rovar számára erős szagot bocsátanak ki, vagy pusztán csak mérgezőek számára. Ültessünk körömvirágot, bazsalikomot, kaprot és krizantémot, ha szeretnénk távol tartani a krumplibogarakat a növényeinktől.
3. Kevésbé sikeres módszer: természetes ellenségek
Mivel a krumplibogár egy invazív rovarfaj, csak kevés természetes ellenséggel rendelkezik. A Magyarországon őshonos madarak, hüllők és emlősállatok közül némelyik fogyasztja a rovart, azonban ezek legjobb esetben is csak gyérítik az állományt, nem szorítják vissza azt tűrhető mennyiségűre - éppen ezért a kutatók számos praktikát próbálnak bevetni a krumplibogár ellen, több-kevesebb sikerrel (például parazitoidok rovarok és gombák, ragadozók).
4. Használd a kezed
Ha nem undorodunk a rovaroktól túlzottan, egyszerűen össze is szedhetjük őket kézzel, vagy lesöpörhetjük a lárvákat tollseprűvel. A lárva a gazdanövény nélkül, étlen-szomjan nehezen marad életben, sokszor előfordul, hogy hamarabb kimerül, mint vissza tudna mászni a helyére. Ez a módszer inkább a kisebb kertekben, házikertekben alkalmazandó.
5. Vetésforgó
A krumplibogár és más kártevők ellen hatékony védekezés a vetésváltás, vagyis vetésforgó alkalmazása, amellyel a következő évi fertőzést előzhetjük meg, hiszen a kártevők a talaj felső rétegeiben kialakított kamrácskáikban telelnek át. Ennek az a lényege, hogy a kertünk különböző pontjaira igyekezzünk minden évben más növényeket ültetni.
6. Megfelelő fajtaválasztás
A nyár közepén fejlődő imágók károsításának elkerülése érdekében ültessünk korán érő fajtákat a kertbe. Keressünk olyan krumplifajtákat, amelyek 80 napnál rövidebb idő alatt érnek be, és megfelelően tárolhatók betakarítás után.
Vegyszeres és biológiai fegyverek a krumplibogár ellen
1. Szappanos víz
A szappan és a víz elegye hatékony lehet a krumplibogarak ellen, mindössze annyit kell tennünk, hogy megtöltünk egy spray-palackot vízzel, adunk hozzá 8-12 csepp szappant, majd jól összerázzuk az oldatot. Ha ez megtörtént, permetezzük az elegyet közvetlenül a kártevőre a növényen. Ez a módszer biztonsággal használható a kertben, hiszen nem káros sem az emberre, sem pedig a növényre.
2. Neem olaj
Érdemes kipróbálni a krumplibogarak ellen a neem olajat is, nagyon jó vegyszermentes megoldás, nem káros sem az emberre, sem pedig a növényre se. Töltsünk fel egy spray-palackot vízzel és adjunk hozzá 1-2 evőkanál neem olajat, valamint 1 evőkanál kasztíliai szappant, rázzuk össze az elegyet és permetezzük a növény azon területeire, ahol a burgonyabogarak előfordulnak, esetleg már láthatóak a pusztításuk nyomai. Ismételjük meg az oldat alkalmazását 2-4 naponta, és ne feledkezzünk meg a levelek fonákjáról sem, hiszen a lárvák ott károsítanak!
3. Használj vegyszereket
Ha nem ódzkodsz a permetszerek alkalmazásától, és úgy látod már minden módszert kipróbáltál, de nem jártál sikerrel, a vegyszeres megoldásokat is érdemes lehet bevetni. Arról, hogy éppen milyen növényvédő-szereket lehet a kiskertekben, vagy akár a nagyobb kertészetekben alkalmazni a krumplibogár ellen, érdemes folyamatosan tájékozódni a hivatalos oldalakon, például a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) portálján.