India még 2023 augusztusában döntött úgy, hogy tonnánként 1200 dollárban határozza meg a basmati rizs minimális exportárát (MEP). És bár mindenki arra várt, hogy az indiai kormány az új termés betakarítását követően csökkenteni fogja ezt a minimálárat, ám a napokban a döntéshozók közölték, hogy további értesítésig fenntartják azt - olvasható a Reuters oldalán. Az aromájáról híres prémium hosszú szemű basmati rizst csak Indiában és Pakisztánban termesztik, az előbbi ország pedig évente több mint 4 millió tonna basmati rizst exportál olyan országokba, mint Irán, Irak, Jemen, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és az Amerikai Egyesült Államok.
India, a világ legnagyobb rizsexportőre, a nem basmati rizsfajták kivitelét is korlátozta, hogy a kulcsfontosságú államfőválasztások előtt féken tartsa a belföldi árakat. Egy, az ország északi részén tevékenykedő gazda elmondása szerint a termelők hatalmas veszteségekre számíthatnak. Mint mondta, hiába takarították be a termésüket, de nincsenek vevők.
A minimálárak fenntartása komoly csapás az ágazat szereplői számára
A gazdák a nyári vetésű rizsfajtákat az esős júniusi és júliusi hónapokban ültetik el, és októberben kezdik betakarítani a termést. Ahogy az új termés beérkezik, az árak esni kezdenek. A gazdák, a malmok és az exportőrök azt hitték, hogy a kormány csökkenteni fogja az általuk túlságosan magasnak tartott MEP-et, amint az új szezon termése piacra kerül.
Vijay Setia, az India egyik kenyérkosarának számító északi Haryana állam egyik vezető exportőre a portálnak elmondta, hogy az 1200 dolláros MEP fenntartásáról szóló döntés nagy csapás számukra. A szakember azt is hozzátette, hogy az indiai kormánynak azonnali hatállyal tonnánként 850-900 dollárra kellene csökkentenie ezt az összeget.
A beszámolók szerint a basmati rizstermesztők nehezen tudják eladni a terményüket, mert a molnárok és a kereskedők már nem jönnek a tucatnyi nagybani piacra vásárolni. A kereskedők szerint a basmati fajták ára több mint 20%-kal csökkent, mióta a kormány bevezette a minimálárat. A helyzetet nehezíti, hogy a basmatit fajtát nem fogyasztják széles körben Indiában, ezért a kormány nem vásárolja fel a termést, hogy állami tartalékokat képezzen belőle.
A gazdák frusztráló kényszerhelyzetben vannak. Arra biztatjuk Pakisztánt, hogy rövid távon vegye át az irányítást a basmati rizs piaca felett
- mondta egy neve elhallgatását kérő vezető exportőr.