A rendkívül aszályos 2022-es év után idén valamivel jobb a helyzet a gyümölcstermés területén, de nem lehetnek elégedettek a termelők. Ennek oka, hogy az az átlagosnál hűvösebb és csapadékosabb tavaszi hónapok hátráltatták a terméskötődést, minőségi gondokat okoztak és kifejezetten kedveztek egyes növénybetegségeknek. Az almánál sok termelő arra panaszkodott, hogy a sok évi átlagot sem érték el az idén - írta meg a TEOL.hu.
Idén a sok tavaszi fagy kiesést okozott a hazai almatermelésben, aminek következtében hozzávetőlegesen 450-500 ezer tonna termésre számítanak a szakértők. A hazai piacra még a lengyel és az olasz termelőktől kerülhet alma, ott a magasabb állami támogatás miatt tudják olcsóbban értékesíteni.
Tolnában 250 hektáron termelnek almát, zömében Lengyel, Kisvejke, Györköny, Dunaföldvár, Bátaszék és Szekszárd határában. A helyi gazdák különbözően látják a helyzetet: ahol jól felszerelt a gazdaság és az ültetvény sem túl öreg, ott jobb termésre számítanak, ahol ezt nem tudták megoldani, ott gyengébb lesz az idei szezon. A tolnai termelők szerint a felvásárlási árakból arra lehet következtetni, hogy a boltokban drága lesz az alma: a téli hónapokban elérheti a 600-750 forintot is. Ezt erősíti, hogy a termelési és tárolási költségek emelkedése miatt kevesebb alma került a tárolókba, és rekordmennyiséget dolgoztak fel lének és sűrítménynek.