Csütörtök reggel az ablakon kinézve, nem biztos benne, hogy zavartalanul elvégezheti a napi munkákat? Tudni szeretné várható-e csapadék, lesz-e szél, esetleg lehet-e viharra számítani? Kíváncsi rá, hogy permetezésre alkalmas-e az időjárás, esetleg az ország különböző agrometeorológiai térképei érdeklik? Itt az Agrárszektor napi időjárásjelentése. Ilyen időjárásra készüljön a mai, csütörtöki (2023.12.28.) napon.
2023.12.28. csütörtök: Általában napos időre van kilátás, északon, északkeleten lehetnek felhősebb tájak, illetve délelőtt helyenként lassabban oszlanak fel az éjszaka képződött ködfoltok. Estétől egyre nagyobb területen képződik újra köd. Csapadék nem valószínű. A délnyugati szél a Dunántúlon időnként megélénkül, másutt mérsékelt marad a légmozgás.
A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 15 fok között alakul, de a tartósabban borult tájakon ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Késő este 1, 7 fok valószínű.
Orvosmeteorológiai tájékoztató: Habár fronthatással nem kell számolni, a légkör magasabb szintjein zajló melegedés miatt az időjárás-változásokra különösen érzékenyen reagálóknál melegfronti hatások tapasztalhatók. Többek között fejfájás, teljesítőképesség-csökkenés, vérnyomásváltozás tapasztalható, de akár ingerlékenyebbekké is válhatnak.
A következő napon várható időjárás
2023.12.29 péntek: Éjjel sokfelé képződhet pára, köd, rétegfelhőzet, amely helyenként napközben is megmaradhat. Másutt változó felhőzetre számíthatunk. Néhol előfordulhat szitálás. A déli, délnyugati szél sokfelé megélénkül, a Dél-Dunántúlon időnként megerősödik. A minimum-hőmérséklet 0 és +6, a szélvédett tájakon -3, -1, a maximum általában 8 és 14 fok között várható, de a borult, ködös tájakon hidegebb lesz.
Friss híreink:
Sok hűtőben van ilyen élelmiszer: a legtöbben nem tudják, betegséget okoz
Hazánkban egy emberre, egy év alatt több, mint 60 kilogramm élelmiszer hulladék jut. Az év végi ünnepek idején a sok sütés-főzés kapcsán érdemes fokozottabban odafigyelni arra, hogyan tároljuk az élelmiszereket. A romlott étel egészségügyi kockázatot is jelent, de gazdasági szempontból is hasznosabb, ha később még fogyasztható lesz a maradék, ahelyett, hogy hagyjuk megromlani, és ezért a kukában végzi.
Nem jött be a magyar gazdák számítása: ők lehetnek az év nagy vesztesei
A 2022-es, történelmi aszállyal, rekordalacsony terméshozamokkal, rendkívül magas inputárakkal, valamint egy, a szomszédban kitörő háborúval súlyosbított év után a magyar gazdák joggal reménykedhettek egy nyugodtabb, de legalábbis eredményesebb évben. December végén azonban kimondhatjuk, hogy a szántóföldi növénytermesztőknek idén se volt szerencséje. Bár az időjárási szélsőségek idén elmaradtak, az inputanyagok áraiban pedig csökkenés volt megfigyelhető, a növényvédőszerek azonban jócskán megdrágultak az előző évhez képest. A termelők nagy reményeket fűztek az idei terméshez, az azonban sem a mennyiségé, sem pedig az árak tekintetében nem felelt meg a várakozásoknak. A gazdák helyzetét tovább bonyolította a tavaly kirobbant orosz-ukrán háború, az ukrán gabonaexport körüli problémák és a raktárakba beragadó tavalyi készletek. Az Agrárszektor összefoglalta, melyek voltak azok az események az idei év során, amelyek a legnagyobb hatást gyakorolták a növénytermesztési ágazatra.
Kész, ennyi volt? Búcsúzhatunk az olcsó élelmiszerektől Magyarországon?
2023-ban is számtalan nagy interjút készített az Agrárszektor, olyan neves szakemberekkel beszélgettünk többek között mint, Giacomo Pedranzini, a Kometa 99 Zrt. ügyvezető igazgatója, Szabó Ákos, a Tranzit Csoport vezérigazgatója, Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora, Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, Váradi Zoltán, a Kuhn Mezőgazdasági Gép Kft. ügyvezetője, Szappanos Péter, a Pápai Hús ügyvezetője, Éder Tamás, a Bonafarm Zrt. vállalati kapcsolatok és kommunikációs igazgatója, Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója, vagy Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető helyettese. Összegyűjtöttük és az alábbi cikkben bemutatjuk az idei év legemlékezetesebb és legmeghatározóbb interjúit az Agrárszektoron.
A Pénzcentrumról és a HelloVidékről ajánljuk:
Kisüzemi magyar sörgyártók: a sörtörvény kvázi smafu, újabb kemény drágulások jönnek 2024-ben
Az idei év sem volt a legkönnyebb a kisüzemi sörfőzdéknek, hiába a nagy Heineken botrány, nem igazán érezni jelentős változást a sörtörvény bevezetése óta. Tovább nehzíti a helyzetet, hogy a gyenge forint, az infláció, az alapanyagok drágulása együttesen rendkívül nehéz helyzetben hozta a kis sörfőzdéket, így jövőre sem kerülhető el az áremelés, de mindenki igyekszik 8-10% körül mérsékelni a drágulást.
Az igazi falusi kocsonya titka: ha így csinálod, nem csak olcsóbb, de remegősebb is lesz
Ha a háztáji disznóvágások ritkábbak, azért vidéken ma is sokan, ha fagyponthoz közelít a hőmérséklet, belevágnak a kocsonyafőzésbe. Házi kocsonya nélkül sok családban nem múlhat el a tél. Szombathelyen a piacnál nem könnyen juthatunk alapanyaghoz, feliratkozás van a bőrkére, a füstölt csülökre és a körmökre. Hol és mennyiért vásárolhatunk egyáltalán belevalókat, mi magunk hogyan álljunk neki a kocsonyafőzésnek? A jáki Rácz majorban érdeklődünk, ott segítettek eligazodni a témában, de elárulták az igazi kocsonya titkát is.