Bár még nem ismertek a 2023-as év egészére vonatkozó műtrágya-értékesítési és -felhasználási statisztikák, azt mindenképp el lehet mondani, hogy a tavalyi év során komoly visszaesés volt megfigyelhető a végfelhasználók számára történő értékesítésben. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) a hazai műtrágyaágazat első három negyedéves forgalmát elemző kiadványa szerint 2023-ban a januártól szeptemberig tartó időszakban 20,5%-kal kevesebb műtrágyát értékesítettek Magyarországon, mint az előző év azonos időszakában. A tavalyi év harmadik negyedévében a nitrogén-foszforkálium (NPK) hatóanyag-tartalom 21,9%-kal volt kevesebb, mint egy évvel korábban, míg nitrogénhatóanyag-tartalom 17%-kal, a káliumhatóanyag- és a foszforhatóanyag-tartalom 36%-kal, illetve 31%-kal volt alacsonyabb, mint a bázisidőszakban. Az egyszerű műtrágyák közül a nitrogénalapúak hatóanyagtartalma 15%-kal, a foszforé 37%-kal, míg a káliumé 33%-kal csökkent 2023 első kilenc hónapjában.
Az Agrárszektor által megkérdezett szakértők azonban úgy látták, hogy az év végén is ezek a trendek érvényesültek. Balássy Ákos, az EuroChem Agro Hungary Kft. ügyvezetője szerint a 2023-as év vége gyilkos volt a műtrágyagyártók számára. A nitrogénműtrágyák ugyan pörögtek, de elmaradt a nagy őszi kampány, és az árak esése miatt senki sem vásárolt előre eleget. A szakember beszélt arról is, hogy a folyamatos árcsökkenések miatt a gazdák kivártak, emiatt azonban a kereskedők sem nagyon tároltak be készleteket. A hazai gyártó mellett a Yara olaszországi gyára is leállt a fizetőképes kereslet hiánya miatt, más környékbeli gyár pedig el sem indult korábbi leállásaik óta. A kedvezőbben alakuló gázárak és a szezon közeledtével meginduló kereslet következményeként a Nitrogénműveknél a több hónapos leállást követően 2024. február 1-én újra elindították a termelést.
Tavaly a végfelhasználók részére történő NPK-értékesítés a felére csökkent a megelőző évhez képest. Ennek egyértelműen az alacsony terményárak az okai. Mostanra a korábbi kereskedő és termelői készletek felhasználásra kerültek valamint az NPK műtrágyák terén is visszább rendeződtek az árak így várhatóan újra növekedni fog ezen típusú tápanyagok használata, ami a magas minőségű termény alapja
- mondta Balássy Ákos.
A szakember szerint az eddigi ártrendek és a már megszokottá vált „hó végi akciók” - ami igazából a következő időszakra vonatkozó ártrend közlése, amit mindenki követ vagy alá licitál - híre miatt a termelők továbbra is kivárnak az utolsó pillanatig a vásárlásaikkal, ami folyamatos nyomás alá helyezi a piacot. Az idei évre vonatkozó kilátásokat illetően Balássy Ákos úgy fogalmazott, hogy az ágazat jóformán elérte a gödör alját, innen már csak felfelé mehetnek. A korábbi évek áraira alapozva mostani gázárakhoz 90-100 ezres MAS és árak illenének, az NPK árának pedig még illene korrigálni a válságok előtti szintek felé. Azt sem szabad azonban elfelejteni, hogy az elmúlt 1-2 évben időszakba nemcsak az alapanyagárak, de a gyártás egyéb költségei is megemelkedtek, így a 2019-es szintekre bizonyosan nem térünk vissza - jelentette ki a szakember.
Éri Ferenc, a Yara Hungária értékesítési vezetője szerint a 2023-as évben a nitrogén és a komplex műtrágyák felhasználás elképesztően lecsökkent az előző évhez képest, pedig már a 2022-es csökkenés sem volt jelentéktelen. Ami az idei évet illeti, a szakember elmondta, hogy nagyon lassan indul be a szezon, alig van vásárlás. Éri Ferenc úgy látja, hogy addig nem lesz érdemi változás Magyarországon, amíg a terményárak el nem kezdenek emelkedni.
Visszaesett a komplex műtrágyák felhasználása. Az NPK-nál már a 3-4. szezon lesz idei, amikor a termelők sokkal kevesebbet vesznek belőle, és mostanra már lehet látni, hogy hiányzik a foszfor és a kálium a növényeknek. Nitrogént használnak a gazdák, de csak annyit, amennyi feltétlenül szükséges
- mondta Éri Ferenc.
A Yara Hungária értékesítési vezetője kiemelte, hogy 2023-ban a nitrogénműtrágyák felhasználásában 25-30%-os visszaesést lehetett megfigyelni a 2022-es szinthez képest. Ez a komplex műtrágyáknál elérte a 60%-ot. Ebből kifolyólag a foszfor és kálium mennyiége erősen lecsökkent a mezőgazdasági termelésre használt talajokban. A szakember szerint még 5 évvel ezelőtt is mindenki dinamikus növekedésre számított az ágazatban a műtrágyafelhasználás tekintetében, de aztán valóság felülírta ezeket a várakozásokat.
Éri Ferenc szerint csak akkor lehet pozitív változás az értékesítésben, ha megmozdulnak a terményárak, értelemszerűen felfelé. A piac azonban így is csak lassan fog visszatérni a korábbi kerékvágásba. A szakember végezetül hozzátette, hogy egyre inkább teret nyer az a gondolat az ágazatban, hogy csak az lehet versenyképes, aki minőségi terméket tud előállítani. Ez pedig a jövőben a minőségi műtrágyák, így bizonyos lombtrágyák felhasználásának erősödését is hozhatja magával, mivel – részben – csak ezekkel lehet minőségi terményeket előállítani.
Hasonlóan látja a helyzetet Szabó Lehel, a Sprinter Agroport Kft. ügyvezetője. A szakember az Agrárszektornak elmondta, hogy 2023 decemberében a műtrágyafogalom szinte egyenlő volt a nullával, és a szántóföldi termelők részéről ez januárban is így maradt, ugyanakkor a kertészetektől most érkeztek meg az első igények. Szabó Lehel szerint a kivárás jellemző az ágazatra. A Sprinter Agroport Kft. ügyvezetője beszélt arról is, hogy az év elején általában csak a nitrogéntartalmú műtrágyák fogynak, komplexek nem. A nitrogénből most az importnak magas az ára, így azt nem veszik, de a Nitrogénművek sem dőlhet hátra elégedetten. Két akciójuk is volt, de nem sikerült eladniuk azt a mennyiséget, amit szerettek volna - mutatott rá a szakember, hozzátéve, hogy a forgalom visszaesésének egyik fő oka az, hogy nagyon alacsonyak a terményárak.
Szabó Lehel ugyanakkor optimista a jövőt illetően, szerinte a jelenlegi helyzet ellenére szépen, lassan be fog indulni a piac. A kereskedőknek nehéz évük lesz 2024-ben, inkább az őszi szezon fog kedvezni nekik. Mint mondta,
jöjjenek meg a támogatások a termelőknek, növekedjenek a terményárak, és akkor majd elkezdenek a műtrágya-vásárláson gondolkodni.
Korábban az AGROmashEXPO-n Kulik Tamás, a Chemical-Seed Kft. cégvezetője is arról beszélt az Agrárszektornak, hogy jelenleg szinte egyáltalán nincs műtrágyavásárlás, csak a legszükségesebbeket veszik a termelők. A vállalkozás vezetője is úgy látta, hogy addig nem lesz változás, amíg a terményárak érdemben el nem kezdenek növekedni.