Az elmúlt időszakban számos problémával találkozott az európai gazdatársadalom, jó néhány olyan téma került a látókörükbe, ami érzékenyen érintette őket. Ilyen például a klímaváltozás, a fogyasztói igények változása és piaci trendek alakulása, de voltak olyna előre nem látható történések is, mint a koronavírus-járvány és a szomszédban immáron több mint két éve zajló háború - mondta Győrffy Balázs. A NAK elnöke szerint ugyanakkor nagyon nem mindegy, hogy az európai közösség, a döntéshozók hogyan reagálnak ezekre a felmerülő kihívásokra, milyen logika mentén hoznak róluk döntéseket. A szakember szerint az ágazat szereplői sokszor érezhették azt, hogy ezek a döntések ellehetetlenítik a működésüket.
Győrffy Balázs beszélt arról is, hogy a mezőgazdaság a Green Deal miatt hátrányba került, a növényvédőszerek alternatívák nélküli kivonása, az állattartókat ért és érő támadások, valamint a rovarfehérjék propagálása mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy a gazdatársadalmon belül kialakuljon egyfajta érzékelhető frusztráció. Ebből lettek azok az európai szintű gazdatüntetések, amelyeket az elmúlt hónapokban tapasztalhattunk - tette hozzá a NAK elnöke.
Nem mindegy azonban, hogy a nemzeti kormányok hogyan reagálnak erre
- emelte ki Győrffy Balázs.
A szakember beszélt arról is, hogy az elmúlt időszak eseményei megmutatták, hogy a mostanáig erőltetett irányok az agrárpolitikában zsákutcának tekinthetők. Erre utal az is, hogy a növényvédő szerek felhasználásának csökkentéséről szóló előírást máris visszavonták, ahogy az üveghatású gázok kibocsátásának csökkentését is.
A fogyasztói igények azonban változnak: egyre jelentősebb a környezetkímélő, fenntartható módon megtermelt áruk iránti igény. De a harmadik országokból olcsón idehozott élelmiszerek népszerűsége is töretlen. A probléma ott van, hogy sokan nem tudják, valójában mit jelent a fenntartható és a környezetkímélő termelés - mutatott rá a NAK elnöke.
Erre pedig az ágazatnak reagálnia kell, vagy az igazsággal, vagy a termelés átalakításával. Az ágazatnak hatástanulmányokon alapuló stratégiák kellenek, valamint az, hogy amit az EU elvár a saját gazdáitól, azt követelje meg a harmadik országok termelőitől is
- jelentette ki Győrffy Balázs.
A NAK elnöke végezetül elmondta, hogy Magyarország 2024-es uniós soros elnöksége erősítheti az ország pozícióit. Mint fogalmazott, új szövetségesekre, új kapcsolatokra lesz szükség, valamint egy olyan képviselőre az Európai Parlamentben, aki képviselni tudja a magyar gazdákat. A szakember a következő időszak terveit illetően elárulta, hogy a COPA-COGECA és a NAK még az idén egy kihelyezett ülést fog tartani Budapesten.
A Portfolio Agrárium 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
Címlapkép forrása: Agrárszektor