Van még remény arra, hogy nem fagynak el a gyümölcsösök – kezdte a beszédét a tárcavezető, aki szerint az előttünk álló éjjel is kritikus lesz ebben a tekintetben.
A miniszter beszédében kijelentette:
tudjuk, hogy nagyon nehéz körülmények voltak a tavalyi évben, de az, hogy a magyar gazdaság nem csúszott mélyebb recesszióba, az agráriumnak köszönhető. Be kell zsebelni ezt az elismerést, mert hatalmas teljesítmény ez.
Nagy István hozzátette: "a cél az, hogy 2030-ra 10-ről 15 milliárd euróra növeljük a magyar gazdaság exportteljesítményét. Ez tavaly 13,8 milliárd euró volt, amely szintén rekordot jelent."
Legyenek hát büszkék, és adjanak erőt ezek az eredmények a hétköznapi küzdelmeikhez, mert valóban kihívásokkal teli időszakot élünk.
- fogalmazott
Mint elmondta, 2023-ban új rekordot könyvelhetett el az ágazat a kifizetett agrártámogatásokban, a szektor szereplői sikeresen igényeltek 1400 milliárd forintot.
Ez is mutatja, hogy Magyarországon gazdabarát kormány van.
Tartják a támogatások értékét
A tárcavezető szólt a vidékfejlesztési támogatásokról szóló maximális 80 százalékos önrészről, amelyről kifejtette: ez uniós összevetésben is azt teszi lehetővé, hogy a magyar ágazat a legmagasabb szinten tudja a támogatások értékét megőrizni. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett: azzal, hogy a támogatási rendszer kettes pilléréből 25 százalékot átcsoportosított Magyarország az egyes pillérbe.
Így lehetett a területalapú mértékét megőriznünk, annak ellenére, hogy a Brexit megtörtént, és uniós szinten csökkent a támogatási keret reálértéke.
200 milliárd várható
A szakminiszter szólt a megjelenő pályázatokról is. Mint elmondta, hivatalosan is megjelent az első felhívás, és hamarosan megismerhető lesz a többi is. Az olyan területek, mint az élelmiszeripar, a takarmányipar vagy a kertészet, 200 milliárdos pályázati csomaggal élhet. Ebből 50 milliárd a kisebb szereplőknek szól, 150 milliárd pedig a nagy, komplex szereplőknek. Hozzátette:
Ez csak az első év, ezt szeretnénk folytatni 2027-ig.
Mint elmondta, úgy számolnak, hogy év végén újabb beruházási pályázati kör indul, amelynek segítségével a precíziós gazdálkodás, valamint a terményszárítás, és -tisztítás területén élhetnek a szereplők a pályázatokkal.
A folyamatos beruházásösztönző kifizetések és pályázatok eredményeként az agrárszektor hozzáadott értéke kétszeresére nőhet az évtized végére.
A miniszter emlékeztetett: az elmúlt időszakban 165 ezer egységes kérelem érkezett, 155 ezer gazdálkodó mintegy 350 milliárdos támogatási keretre nyújtott be igényt.
Azt várom el a kifizetésben, hogy a kifizetések zökkenőmentesen történjenek a továbbiakban is
fogalmazott.
Új könnyítések jöhetnek
Nagy István emlékeztetett: az új Közös Agrárpolitika is formálódik, az Európai Bizottság javaslatának célja a rendszer egyszerűsítése, hiszen nagy adminisztrációs terhek nehezednek mind a gazdálkodókra, mind a tagállamokra
Ehhez a csomaghoz Magyarország 45 módosítási javaslatot nyújtott be, amelyek mind a gazdák adminisztratív terheinek csökkentését célozzák
– tette hozzá
Az Európai Bizottság javaslatához több fontos magyar javaslat is érkezett, amelyek elsősorban a feltételesség szabályainak könnyítését célozzák, de ilyen javaslat a vetésváltás terménydiverzifikációval való kiváltásának lehetősége, vagy a 10 ha alatti gazdálkodók felmentése egyes szabályok alól.
Nagy kérdés, hogy az Európai Parlament képes-e még a választások előtt álláspontot kialakítani az ügyben. Akárhogyan is alakul ennek a brüsszeli csomagnak a sorsa, a magyar kormány tovább küzd a további egyszerűsítésért.
Mint elmondta, a küszöbön álló uniós elnökségre Magyarország agrártémákkal is készül, amelynek célja a piaci helyzet felülvizsgálata. Hozzátette:
Gondolnunk kell a kontinens élelmiszerellátására, fel kell lépnünk az élelmiszerpazarlás ellen is.
Címlapkép forrása: Agrárszektor